Menu Zavrieť

Zosilovače wifi

Zosilovač Wi-Fi

Je tu ďalší deň a Rebríčkátor pre vás pripravil ďalší článok. Dnes budeme hovoriť o zosilovačoch wifi. Hoci sa dnes vyrábajú kvalitné wifi routery, pripojenie nie vždy dosiahne napríklad až do vašej záhrady. Pre tieto prípady sa na trhu objavil tento produkt. V dnešnom článku si povieme, čo to vlastne je, ako takýto wifi zosilňovač funguje a kedy by ste si ho mali zaobstarať. Ďalej sa ako vždy zameriame na základné pravidlá vlastného výberu, parametre, funkcie a ceny, ktoré ako vždy rozdelíme do troch cenových kategórií. Ďalej predstavíme TOP PRODUKTY A ZNAČKY a na konci článku sa samozrejme pozrieme na najčastejšie kladené otázky.

Zosilovače Wi-Fi: Rebríček TOP 10 najlepších zosilovačov Wi-Fi pre vašu bezdrôtovú sieť podľa recenzií zákazníkov

Tu nájdete náš výber najlepších zosilovačov bezdrôtovej internetovej siete. Vybrali sme ich na základe analýzy používateľských recenzií na Heureke a najväčších slovenských e-shopov, ktoré WiFi zosilňovače predávajú a majú ich na sklade. Vďaka tomu sme pre vás vybrali TOP 10 WiFi zosilovačov. Tieto produkty sme potom zoradili do tejto tabuľky, ktorú môžete zoradiť podľa požadovaných parametrov. Ak vás napríklad zaujíma najnižšia cena, môžete si zoradiť najlepší zosilovač / extender / opakovač / repeater WiFi podľa najnižšej ceny.

NázovVzhľadZnačkaPodporované štandardy WiFiFrekvenčné pásmoRýchlosť pripojenia (maximálna - Mb/s)Orientačná cena (s DPH)Dostupnosť
TP-Link TL-WA854REWi-Fi zosilovač TP-Link TL-WA854RETP-Link802.11 b/g/n2.4 GHz30015,2Zobraziť v obchodoch
TP-Link RE200Wi-Fi zosilovač TP-Link RE200TP-Link802.11 a/b/g/n/ac2.4/5 GHz43324,94Zobraziť v obchodoch
TP-Link RE305Wi-Fi zosilovač TP-Link RE305TP-Link802.11 a/b/g/n/ac2.4/5 GHz120030,99Zobraziť v obchodoch
TP-Link TL-WPA4220Wi-Fi zosilovač TP-Link TL-WPA4220TP-Link802.11 b/g/n2.4 GHz30036,37Zobraziť v obchodoch
TP-LINK RE315Wi-Fi zosilovač TP-LINK RE315TP-Link802.11 a/b/g/n/ac2.4/5 GHz30033,79Zobraziť v obchodoch
TP-Link TL-WA850REWi-Fi zosilovač TP-Link TL-WA850RETP-Link802.11 b/g/n2.4 GHz30015,7Zobraziť v obchodoch
Xiaomi Mi Wi-Fi Range Extender ProWi-Fi zosilovač Xiaomi Mi Wi-Fi Range Extender ProXiaomi802.11 b/g/n2.4 GHz30011,75Zobraziť v obchodoch
TP-Link RE450Wi-Fi zosilovač TP-Link RE450TP-Link802.11 a/b/g/n/ac2.4/5 GHz45060,79Zobraziť v obchodoch
TP-Link RE650Wi-Fi zosilovač TP-Link RE650TP-Link802.11 a/b/g/n/ac2.4/5 GHz800101,75Zobraziť v obchodoch
Rebel KOM1030Wi-Fi zosilovač Rebel KOM1030Rebel802.11 b/g/n2.4 GHz30017,04Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaní na porovnávaciu stránku Heureka. Na Heureke si môžete porovnať ceny z rôznych obchodov a prečítať si recenzie konkrétneho zosilovača WiFi od zákazníkov, ktorí už majú s týmto produktom viac skúseností.

Čo je to zosilovač wifi?

V podstate ide o malú, cenovo dostupnú krabičku, ktorú zapojíte do zásuvky na dohľad od smerovača. Samotný opakovač WiFi nevytvára signál, používa sa na posilnenie signálu v prípade hluchých miest, kde samostatný router vysiela len slabý alebo dokonca žiadny signál.

Extender WiFi funguje na jednoduchom princípe: prijíma bezdrôtový signál a potom ho vysiela ďalej. Preto je dôležité, aby bol umiestnený v dosahu pôvodných vĺn WiFi, v priamej viditeľnosti smerovača. Vo všeobecnosti platí, že čím ďalej je extender od smerovača, tým nižšiu rýchlosť WiFi môže poskytovať. Preto sa odporúča umiestniť ho tam, kde môžete merať aspoň 50 % intenzity signálu.

Kedy si zaobstarať zosilovač?

V prvom rade je dôležité si uvedomiť, že extender Wi-Fi sám o sebe nevytvára signál, je schopný ho len zosilniť a šíriť ďalej. Preto musí byť vždy umiestnený tam, kde je dostatočná sila pôvodných vĺn Wi-Fi. V prípade, že takýto priestor v dome nie je možné nájsť, nezostáva vám nič iné, ako využiť služby ďalšieho smerovača alebo routera pripojeného k smerovaču sieťovým káblom.

Vo všeobecnosti sa použitie extenderu odporúča najmä v prípade, keď je káblové pripojenie iného smerovača nemožné alebo nevhodné z estetického hľadiska. Je však potrebné vziať do úvahy, že takto poskytovaná Wi-Fi môže byť o niečo slabšia, naopak, tam, kde sa signály oboch prístrojov pretínajú, bude výrazne silnejšia. Kvalitné Wi-Fi a rýchle pripojenie na internet je nevyhnutné na prácu alebo podnikanie z domu.

Ako si vybrať zosilňovač WiFi / opakovač WiFi?

Výber wifi zosilňovača sa môže zdať ako veľká vec, ale ak sa budete riadiť radami odborníkov (ktorým sa budeme venovať v dnešnom článku), nemôžete urobiť chybu. Základným predpokladom jeho správnej funkcie je umiestniť ho na miesto, kde môžete stále dobre zachytiť pôvodnú wifi.

Nemôžete nájsť podobný priestor vo svojom byte alebo dome? Potom bude pravdepodobne potrebné namiesto zosilňovača kúpiť ďalší wifi router, ktorý bude schopný doplniť signál wi-fi. Použitie zosilňovača wi-fi má zmysel najmä vtedy, ak nie je možné káblové pripojenie iného smerovača alebo by výrazne rušilo interiér.

Extender wi-fi je užitočný najmä vtedy, keď chcete rozšíriť sieť wi-fi z domu do záhrady, na balkón alebo terasu alebo jednoducho na ďalšie poschodie. Väčšinu miestností v priemerne veľkom byte možno bez problémov pokryť bežným routerom wi-fi.

Parametre opakovača wifi

Pásma a štandardy WiFi

Rovnako ako pri výbere smerovača sa zaujímajte o to, ktoré frekvenčné pásma a aké štandardy dokáže extender rozšíriť. Samozrejme, tieto frekvencie a štandardy musí podporovať aj váš smerovač. Z hľadiska frekvencií sa používajú 2,4 a 5 GHz. Frekvencia 5 GHz poskytuje vyššie rýchlosti, ale niektoré zariadenia ju nepodporujú. Existuje niekoľko 6štandardov, alebo ak chcete, tried, ktoré sa vyznačujú rôznymi rýchlosťami a pracujú s rôznymi frekvenčnými pásmami. Najnovším štandardom je 802.11ax, ale veríme, že si vystačíte aj so štandardom 802.11ac.

  • Generácia (802.11) – štandard pracujúci v pásme 2,4 GHz, rýchlosť pripojenia je len 2 Mb/s, čo je žalostne málo. Na bežnú e-mailovú korešpondenciu a krátkodobé surfovanie po internete to stačí, ale nebudete si môcť pozrieť napríklad film.
  • Generácia (802.11b) – štandard pre frekvenčné pásmo 2,4 GHz, ale s rýchlosťou pripojenia 11 Mb/s (aspoň teoreticky, v praxi je to o niečo menej). Pomocou tohto pripojenia už môžete chatovať a vykonávať základné úlohy na internete.
  • Generácia (802.11g/a) – štandard Wi-Fi pre pásma 2,4 GHz a 5 GHz. Práve vďaka nemu je rýchlosť niekoľkonásobne vyššia a dosahuje až 54 Mb/s. Môžete ho používať na hranie jednoduchých online hier, sledovanie videí alebo prehliadanie väčších webových stránok.
  • Generácia (802.11n) – štandard, ktorý sa opäť vyskytuje v pásmach 2,4 GHz a 5 GHz. Prenosová rýchlosť môže teoreticky dosiahnuť až 600 Mb/s, ale v zásade je nižšia, dosahuje približne štvrtinu. Prvýkrát sa používa technológia MIMO (Multiple Input Multiple Output).
  • Generácia (802.11ac) – novší štandard, ktorý pracuje súčasne v pásmach 2,4 GHz aj 5 GHz. Práve vo vyššom pásme možno vďaka nižšiemu rušeniu dosiahnuť výrazne vyššie rýchlosti – najlepšie a najnovšie zariadenia môžu dosiahnuť až 3 Gb/s, čo znamená extrémne rýchly internet. Je vhodný na online streamovanie, sledovanie filmov, skladieb, hranie klasických hier a akúkoľvek prácu s internetom.
  • generácie (802.11ax) – najnovší štandard, ktorý pracuje súčasne v pásmach 2,4 GHz aj 5 GHz. Prináša zabezpečenie WPA3 a extrémnu rýchlosť prenosu dát až 10 Gb/s.

Spôsob napájania zosilovača wifi

Najbežnejší a zároveň najpraktickejší spôsob napájania extenderu WiFi je priamo z elektrickej zásuvky. Na pripojenie nepotrebujete žiadne zbytočné káble ani redukcie. Rozšírenie WiFi má klasický konektor do zásuvky. Samozrejme, nevýhodou môže byť, že takto máte plne obsadenú zásuvku. Existuje však niekoľko riešení. Jednou z nich je jednoduchá delená zásuvka. To znamená, že stále máte k dispozícii prístupnú elektrickú zásuvku.

Menej rozšírené sú rozširovače WiFi s konektorom USB. Mnoho ľudí však hľadá napríklad zosilňovač WiFi pre svoj notebook. Práve tieto zosilňovače možno pripojiť napríklad k počítaču alebo notebooku. Môžete ich tiež pripojiť k powerbanke alebo nabíjačke telefónu. Takýto extender môžete používať na viacerých miestach a môžete sa so zariadením pohybovať. Ak zachytíte signál WiFi pomocou extenderu, môžete mať internet aj na miestach, kde bežný počítač s WiFi nie je schopný prijímať signál. V domácnostiach, kanceláriách alebo verejných budovách sa však oveľa častejšie používa napájanie zo zásuvky.

Nastavenia opakovača WiFi

Nastavenia extenderu WiFi sú odlišné. Väčšina modelov sa však samozrejme používa veľmi jednoducho a nemusíte ich ani konfigurovať. Platí to napríklad pre zásuvné zariadenia WiFi extender. Stolné rozširovače WiFi, ktoré umožňujú pripojenie ďalších zariadení, už budú vyžadovať konfiguráciu. Mnohé z nich však majú aplikácie ako sprievodcov konfiguráciou, takže to určite zvládnete ľahko.

Antény WiFi zosilňovače

Nevyhnutné sú antény zosilňovača pripojenia (signálu) WiFi. Hovoríte si, ale na niektorých modeloch ich nevidíte? Áno, môžu byť externé alebo integrované. Výhodou externých antén je, že ich môžete voľne nasmerovať do priestoru. Podľa nameraných výsledkov sú tiež účinnejšie ako interné antény. Sú však menej vizuálne príjemné a často sa ťažšie umiestňujú.

Verzie

Zosilňovače WiFi sú k dispozícii v dvoch verziách. Buď si môžete kúpiť malý zosilňovač bez káblov, ktorý sa pripája priamo do zásuvky. Existujú aj samostatné zosilňovače, ktoré si môžete položiť napríklad na stôl. Tie zvyčajne vyzerajú ako klasické smerovače. Prvá možnosť je tu oveľa častejšia. Nevýhodou je, že v niektorých modeloch konštrukcia zosilňovača blokuje zásuvky vedľa neho. Špecialitou sú prenosné zosilňovače, ktoré sa dajú napájať z powerbanky a ktoré sa dajú použiť napríklad na záhrade.

Zosilňovač WiFi: ďalšie funkcie

Pozornosť by sa mala venovať aj ďalším funkciám, ktorých hlavným účelom je zvýšiť komfort používateľa a zároveň zvýšiť použiteľnosť výrobku. Absolútne nevyhnutná je LED indikácia signálu, vďaka ktorej je možné nájsť zosilňovač na mieste, ktoré zabezpečí najlepší nárast signálu Wi-Fi. Milovníci inteligentných spotrebičov potom ocenia aj funkciu „bridge“, ktorá im umožní pripojiť extender k spotrebiču a naplno využiť stabilné a rýchle pripojenie.

Vysoký komfort pri nastavovaní a vyhľadávaní sietí zaručuje tlačidlo WPS, ktoré slúži na automatické vyhľadanie siete a zadanie jej hesla. Po súčasnom stlačení tlačidla na zosilňovači aj na smerovači sa tieto zariadenia spoja.

Špecifickou a veľmi praktickou funkciou je možnosť fungovať ako prístupový bod. V tomto prípade prístroj účinne nahrádza úlohu iného smerovača a môže byť pripojený k iným sieťovým adaptérom alebo elektronike. Prídavná anténa potom ďalej zlepšuje príjem vĺn Wi-Fi aj ich šírenie do priestoru.

Cena zosilňovača Wi-Fi: Koľko by mal stáť nový zosilňovač Wi-Fi?

Cena zosilňovača WiFi do 30 € s DPH

Ak potrebujete štandardné rozšírenie bez ďalších funkcií, táto kategória je určená pre vás. Väčšina zariadení je určená na pripojenie do siete a je vybavená jedným portom LAN.

Sortiment zahŕňa modely s podporou 2,4 GHz aj 5 GHz. Sú tiež kompatibilné s väčšinou súčasných štandardov Wi-Fi. Neočakávajte však veľa pokročilých funkcií ani výrazné zosilnenie signálu. Interné antény jednoducho nie sú také účinné.

Cena WiFi zosilňovača od 30 do 80 € s DPH

V tejto cenovej kategórii sú produkty pre náročnejších zákazníkov, ktorí radi sledujú filmy na miestach, kam štandardná wifi nedosiahne. Ide teda o výkonnejšie predlžovače. K dispozícii sú opakovače na priame pripojenie do siete aj stolové zosilňovače. Sortiment dopĺňa aj rad cestovných zariadení.

Podporované sú samozrejme obe frekvenčné pásma a všetky súčasné štandardy. Externé antény sa dajú voľne otáčať, aby sa zabezpečil požadovaný zisk signálu. Počítať môžete aj s vyšším počtom portov USB a LAN na pripojenie ďalšej elektroniky.

Cena WiFi zosilňovača nad 80 € s DPH

Ak patríte k ľuďom, ktorí vyhodia počítač von oknom, keď sa im aj na chvíľu pokazí internet, táto kategória je určená pre vás. Pripravte si aspoň 80 EUR a hľadajte vhodný kúsok z najvyššej kvalitatívnej triedy. Očakávajte množstvo portov a antén generujúcich silný signál. Extendery v tejto kategórii sa už svojím výkonom veľmi približujú routerom v podobnej cenovej kategórii.

5 najlepších zosilňovačov WiFi podľa recenzií používateľov

Zosilňovač WiFi TP-Link TL-WA854RE

Na odstránenie problémov s bezdrôtovým signálom vo vašej domácnosti nemusíte byť odborníkom na IT. Extender TL-WA854RE posilní a rozšíri váš signál na miesta, kde bol doteraz ťažko dostupný alebo vôbec nebol dostupný. Môžete ho ľahko nainštalovať za minútu, bez odborných znalostí alebo zložitého nastavovania. Vďaka kompaktnému dizajnu možno extender umiestniť prakticky kdekoľvek a v prípade potreby ho možno ľahko premiestniť na iné miesto. Nájdenie najlepšieho miesta uľahčuje signalizačné svetlo, ktoré možno vypnúť, aby vás v noci nerušilo. Pomocou mobilnej aplikácie môžete pohodlne ovládať všetky funkcie vrátane nočného režimu.

Xiaomi Mi WiFi Repeater 2

Originálny Xiaomi Repeater verzia 2. Vlastnosti: Nízka hmotnosť (len 30 g), môžete ho prenášať a spárovať s routermi Jednoducho nie je potrebné prepínať hotspot, vylepšenie WiFi signálu až na dvojnásobok špeciálna napájacia jednotka USB, USB možno otočiť o 180 stupňov. Nabíjanie zosilňovača WiFi je tak pohodlné, že zosilňovač XiaoMi WiFi 300M sa môže automaticky aktualizovať bez akéhokoľvek nastavenia, ktoré presne zisťuje stav pripojenia a silu signálu zástrčky.

Zosilňovač WiFi TP-Link TL-WPA4220

Bezdrôtový powerline opakovač, prenosová rýchlosť až 300 Mbit/s prostredníctvom rozhrania WiFi 802.11 b/g/n, podporuje štandard HomePlug AV na vysokorýchlostný prenos dát až do 500 Mbit/s. Homeplug funguje až do vzdialenosti 300 metrov.

Zosilňovač WiFi TP-Link TL-WA855RE

TL-WA855RE je bezdrôtový extender, ktorý rozšíri vašu sieť Wi-Fi tam, kde ju potrebujete, podporuje rýchlosť až 300 Mb/s a pracuje na frekvencii 2,4 GHz. Ponúka dve externé antény na lepšie a stabilnejšie pokrytie. Ľahko ho rozšírite pomocou tlačidla Range Extender.

Zosilňovač WiFi TP-Link TL-WA860RE

Opakovač bezdrôtového signálu 2,4 GHz s jednoduchou inštaláciou priamo do elektrickej zásuvky a priechodnej elektrickej zásuvky. Kompatibilný so štandardmi bezdrôtovej siete 802.11 b/g/n s teoretickou rýchlosťou až 300 Mb/s, LED indikácia sily signálu, jednoduché pripojenie pomocou tlačidla, WEP, WPA-PSK/WPA2-PSK, 1x LAN, 2x externá anténa.

Najlepšie značky zosilňovačov WiFi

Zosilňovače TP-LINK WiFi

Spoločnosť TP-LINK je jedným z najväčších výrobcov sieťových produktov na svete. Má za sebou pôsobivú stratégiu, keďže na trhu pôsobí už takmer dvadsaťpäť rokov. Najmä v najnižšej a strednej kategórii nemá z hľadiska celkového počtu predaných kusov prakticky žiadnu konkurenciu. Spoločnosť má určitý štandard kvality a pre nenáročné domácnosti sú jej modely vhodným riešením.

Zosilňovače WiFi NETGEAR

Táto kalifornská spoločnosť pôsobí na trhu takmer rovnako dlho ako predchádzajúca spoločnosť. Počas tohto obdobia vybudovala skutočne rozsiahlu sieť dcérskych spoločností, s ktorých pomocou pôsobí takmer po celom svete. Spoločnosť sa špecializuje na výrobu sieťových prvkov patriacich do strednej alebo najvyššej cenovej kategórie. Spoločnosť sa teší pomerne dobrej povesti a jej výrobky uspokojujú aj zákazníkov s náročnejšími požiadavkami.

WiFi zosilňovače UBIQUITI

Je to spoločnosť so sídlom v štáte New York a je približne o osem rokov mladšia ako predchádzajúce. Spoločnosť sa zameriava najmä na priemyselné sieťové produkty a domácnostiam sa príliš nevenuje. V jej ponuke sú najmä smerovače a rozširovače WiFi alebo prístupové body. V tejto kategórii nie je veľká konkurencia, čo však neznižuje kvalitu produktov Ubiquiti. Tieto sú veľmi obľúbené a odporúčané.

Často kladené otázky o zosilovačoch WiFi

Ktorý zosilovač WiFi do zásuvky?

Wifi Repeater Plug-in je malé, lacné a praktické zariadenie, ktoré jednoducho rozšíri vašu existujúcu sieť jednoduchým zapojením do elektrickej zásuvky. Môže mať tlačidlo WPS na rýchle a jednoduché uvedenie do prevádzky, sieťový port Ethernet na pripojenie ďalších zariadení, môže sa ovládať pomocou smartfónu alebo môže mať nočný režim. Dávajte pozor, aby ste si vybrali frekvenčné pásmo, ktoré vyhovuje vašej existujúcej sieti Wi-Fi.

Ktorý extender WiFi na zosilnenie signálu wifi v dome?

Na zosilnenie signálu v dome alebo byte je lepšie použiť opakovač wifi pracujúci vo frekvenčnom pásme 2,4 GHz. Toto pásmo je staršie, má slabší signál a nižšie prenosové rýchlosti, ale jeho priepustnosť je lepšia. Lepšie prechádza cez steny a iné objekty, ktoré stoja v ceste signálu.

Aký zosilovač WiFi na rozšírenie wifi do záhrady?

Ak potrebujete rozšíriť wifi do záhrady, kde je len minimum pevných prekážok, najlepším riešením je wifi extender pracujúci vo frekvenčnom pásme 5 GHz, kde sa pozitívne prejavuje jeho lepší signál a vyššie prenosové rýchlosti. Rovnako ako v záhrade, aj v otvorenej kancelárii vám lepšie poslúži 5GHz wifi extender.

Kde kúpiť opakovač WiFi?

Najväčší výber a často aj najlepšie ceny sú dostupné v internetových obchodoch – wifi zosilňovače má vo svojej ponuke každý veľký a solídny predajca elektroniky na internete (Alza, Planeo, Okay a ďalší). Ak chcete zariadenie s dobrým pomerom ceny a výkonu a nemáte radi značkové výrobky, mohol by vás osloviť zosilňovač Wi-Fi z Lidlu.

Extendery WiFi: Niekoľko slov o WiFi opakovačov na záver

Prečítali ste si článok o výbere nového zosilovača WiFi (extender, repeater, opakovač). Dúfame, že náš tím z Rankingu. sk vám s touto úlohou pomohol a vy si vyberiete kvalitný WiFi zosilňovač, ktorý vám bude slúžiť dlhé roky bez jedinej poruchy a rozšíri vašu WiFi sieť všade tam, kde ju potrebujete.

Pozrite si tabuľku na začiatku článku a kliknite na porovnanie cien. To vás presmeruje na porovnávací portál Heureka, kde si môžete prečítať recenzie zákazníkov, hodnotenia používateľov, odborné recenzie a porovnať ceny zosilňovačov WiFi v rôznych obchodoch. Tam môžete zistiť, ktorý Wi-Fi Extender je kde na sklade a za akú najlacnejšiu cenu ho môžete kúpiť v rôznych obchodoch.