Menu Zavrieť

Tepovače

Tepovač

Obsah článku

Čistenie kobercov

Ak ste si zaobstarali koberec, určite ste si všimli jeho ľahké znečistenie. Nie je to tým, že by ste sa o koberec zle starali – koberce sa skrátka často špinia a treba ich raz za čas vyčistiť.

Pokiaľ ste sa rozhodli vyčistiť Váš koberec, máte dve možnosti. Buď si zaplatíte drahú upratovaciu službu, ktorá vám vtrhne do bytu a koberec Vám za pár (niekedy i) stoviek eur vyčistí, alebo si zaobstaráte čistič kobercov sami a za rovnakú cenu si zaobstaráte prístroj, ktorý vám koberec môže čistiť aj roky. Voľba je na vás.

My si v dnešnom článku prezradíme, aké druhy čističov kobercov existujú a ako vôbec fungujú. Ďalej si povieme základné informácie o každom z dôležitých parametrov, ktoré by ste mali poznať pri samostatnom výbere takéhoto produktu. V nadchádzajúcich riadkoch si predstavíme aj funkcie a príslušenstvo, ktoré je možné k produktu rovno dostať, alebo ho je možné zakúpiť zvlášť. Ďalej si ako vždy predstavíme ceny, ktoré si ako vždy rozdelíme do troch cenových kategórií a povieme si, čo od každej sa dá očakávať. Určite u nás na Rebríčkátore nesmie chýbať ani TOP 5 PRODUKTOV A TOP 5 ZNAČIEK tepovačov!

Tepovače: Rebríček TOP 7 najlepších tepovačov podľa recenzií zákazníkov

Tu nájdete náš výber najlepších tepovačov. Tie sme vybrali analýzou užívateľských recenzií na portáli Heureka a najväčších slovenských e-shopoch, ktoré čističe kobercov predávajú a majú ich skladom. Vďaka tomu sme pre vás vybrali TOP 7 tepovačov. Tieto produkty sme následne zoradili do tejto tabuľky, ktorú si môžete zoradiť podľa vami preferovaných parametrov. Ak vás napríklad zaujíma čo najnižšia cena, je možné si najlepšie tepovače zoradiť podľa najnižšej ceny.

NázovVzhľadTypHlučnosť (dB)Hmotnosť (kg)Príkon (W)Orientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Kärcher SE 5100Tepovač Kärcher SE 5100Tepovač777,71400234,89Zobraziť v obchodoch
Hyundai VC 5750Tepovač Hyundai VC 5750Vysavač8011,11500131,9Zobraziť v obchodoch
Kärcher SE 4001Tepovač Kärcher SE 4001Tepovač747,81400211Zobraziť v obchodoch
Kärcher SE 4002Tepovač Kärcher SE 4002Tepovač747,81400230Zobraziť v obchodoch
Kärcher Puzzi 8/1 CTepovač Kärcher Puzzi 8/1 CVodný vysávač719,81380490Zobraziť v obchodoch
CLEANmaxx RR-1144Tepovač CLEANmaxx RR-1144Multifunkčný?8800274,9Zobraziť v obchodoch
Profi-europe PROFI 50Tepovač Profi-europe PROFI 50Tepovač657,51400369Zobraziť v obchodoch
Po vašom kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ vás presmerujeme na porovnávací web Heureka. Na Heureke si môžete porovnať ceny rôznych obchodov a prečítať si hodnotenie konkrétneho tepovača od zákazníkov, ktorí s týmto produktom už majú viac skúseností.

Ako to funguje?

Každý typ čistenia funguje samozrejme trochu inak, avšak treba poznať dve základné techniky. Rozdeľujeme ich na suché a mokré. Suché čistenie všetci poznáme – je to klasický lux, ktorý síce dokáže na prvý pohľad koberec, alebo aj iné textílie vyčistiť, ale čo sa týka účinnosti a hĺbkového čistenia, je oveľa spoľahlivejšie mokré čistenie v podobe tepovačov. Čističe kobercov dokonca umožňujú použitie rôznych chemikálií, ktoré zaisťujú dokonalé a hĺbkové čistenie.

Ako si vybrať tepovač?

Pri výbere tepovača, by ste mali postupovať ako u kde akého iného prístroja. Treba si ujasniť hneď niekoľko vecí, ktoré vám pomôžu nájsť ten pravý čistič pre vás. V dnešnom článku si tieto dôležité parametre detailne rozoberieme, ale pre prehľadnosť si to ešte najskôr zhrnieme.

Za akým účelom čistič kobercov kupujeme?

Najprv si musíme určiť samotný účel, za ktorým čistič kupujeme. Ak chceme iba čistiť koberce, alebo máme v pláne čistiť aj iné textílie, ako napríklad poťahy na stoličkách, alebo gauč. Najčastejšie používaný prístroj na čistenie bytových textílií je tepovač, ale je možné si zaobstarať aj vodný vysávač. O všetkých druhoch čistenia si povieme hneď v nasledujúcej kapitole „Druhy“.

Ako často s ním budeme pracovať a ako nároční sme?

V tomto prípade ide o náročnosť, ktorá je dosť individuálna. Ak chcete raz za mesiac vyčistiť jeden koberček, postačí vám lacná verzia čističa, avšak ak hodláte čistiť všetky textílie v byte a vlastníte napríklad aj rozsiahle podlahové textílie, budete potrebovať kvalitnejší, odolnejší čistič, ktorý mal byť najlepšie extrahované, alebo parné.

Aké máme finančné možnosti?

Aj cena zohráva pre väčšinu z nás veľkú úlohu pri výbere. Väčšina kvalitných tepovačov a čističov sa pohybuje v cene od 200 € do 600 €. Lacnejšie výrobky už nemusia plniť vaše očakávania a drahšie už sú skôr na profesionálne účely, kedy je čistič v každodennej prevádzke.

Preferujeme nejakú značku?

Pokiaľ máte dobré skúsenosti so značkou typu Kärcher, VAX alebo Hyundai, najskôr siahnete práve po nich. Pokiaľ také preferencie nemáte, nezúfajte. Tieto tri najlepšie značky vo výrobe tepovačov si predstavíme. Ako vždy si tiež uvedieme TOP PRODUKTY, z ktorých odporúčame vyberať.

Druhy čističov kobercov

Druhy podľa typu čistenia

Suché práškové čistenie

Preto, aby ste mohli čistiť koberce suchou metódou, potrebujete iba špeciálny prášok a vysávač. Funguje to tak, že prášok zmiešame s trochou vody a rozprášime túto zmes do koberca. Túto zmes do textílie zapracujeme a necháme chvíľu pracovať. Po nejakej chvíli nám vzniknú v koberci hrudky, ktoré je možné ľahko povysávať klasickým vysávačom.

Koberec je teda opticky čistý, avšak sa takto metóda nedá považovať za hĺbkové čistenie. Veľa výhod sa tomuto spôsobu uznať nedá. Po tomto čistení môžu na koberci vzniknúť škvrny a môže po ňom zostať aj nepríjemný zápach.

Mokré čistenie kobercov

Pokiaľ zvolíte mokré čistenie, rozhodne urobíte lepšie. Používa sa ako v domácnostiach, tak v priemysle. Rozlišujeme hlavné dva dúhy mokrého čistenia – a to:

 • Extrakcia horúcej vody
 • Čistenie parou

Extrakcia horúcej vody

Tieto prístroje sú veľmi obľúbené, pretože dokážu dokonale vyčistiť textílie – a to aj ako čalúnenie, tak kobercov. Používajú sa ako v domácnostiach, tak v priemysle a fungujú na jednoduchom princípe.

Najprv musíme naliať vodu do nádrže, ktorá nemá teplotu presahujúcu stupňov. Do tej nalejeme aj vhodnú chemikáliu na čistenie kobercov alebo domácich textílií. Tieto dva prvky sa sami zmiešajú a my roztok rozprášime na povrch, ktorý chceme vyčistiť. Tento roztok sa rozpustí vo vláknach a odstráni nečistoty. Po chvíľke tento roztok z textílie vysajeme.

Vďaka tejto metóde sa z koberca odstránia všetky špina, ale aj mikróby a baktérie.

Za zmienku tiež stojí, že sa tieto typy čističov na e-shopoch občas volajú čističe parou, avšak to je úplne iný typ, a preto je dobré podrobne preskúmať popis produktu.

Čistenie parou

Čistenie kobercov pomocou pary považujeme za ten najlepší spôsob, ktorý môžete použiť. Táto kategória je dosť rozsiahla a ponúka množstvo produktov, ktoré sa od seba môžu líšiť veľkosťou, cenou, ale napríklad aj spôsobom fungovania. Pravé parné čističe používajú vodu, ktorá je ohrievaná až na stupňov, a preto je najúčinnejšia v likvidácii nečistôt, mikróbov i baktérií vo vašom koberci. Mnoho ľudí sa mylne domnieva, že tieto čističe (najmä prenosné) ničia štruktúru vlákien a poškodzujú tak celkovú štruktúru kobercov, to je však omyl. Tento spôsob je veľmi šetrný ako pre koberec, tak aj pre životné prostredie. Tieto prístroje totiž fungujú bez akýchkoľvek chemikálií.

Malé tepovače

Malé tepovače sú skladné, oveľa lacnejšie a napriek tomu účinné, ale len pokiaľ plánujete čistiť len menšiu plochu. Na čistenie veľkých textilných podláh nie je tento prístroj vhodný. Nielen že je to oveľa ťažšie a trvá to dlhšie času, ale riskujete tým aj rozbitie prístroja. Objem nádob týchto zariadení je cca do 10 litrov a vďaka svojim rozmerom je tento prístroj vhodný napríklad pre zle dostupné plochy pre normálne prístroje väčších rozmerov (napr. schody).

Stredné extraktory

Stredné čističe vás stále svojou veľkosťou nezaskočia a pohodlne ich schováte do komory. Nádrž takého prístroja väčšinou nepresahuje 30 litrov a poskytuje tlak okolo 10 barov. Tento prístroj nájde svoje uplatnenie nielen v domácnostiach, ale aj v menších predajniach a kanceláriách.

Veľké tepovače

Veľké tepovače už nie sú príliš vhodné do domácich podmienok, pretože mávajú objem aj 70 litrov a mohli by vám tak zabrať aj celú komodu. Tieto stroje sú dosť silné a mávajú tlak až 35 barov. Tieto prístroje sú síce nesmierne šikovné, ale okrem vysokej obstarávacej ceny, sú aj veľmi ťažko prenosné.

Druhy podľa konštrukcie (Tepovače)

Tepovače sa okrem svojej veľkosti dajú rozradiť aj do dvoch kategórií podľa konštrukcie. Na trhu teda rozlišujeme bežné tepovače, alebo aj tyčové, ako je to aj pri klasických vysávačoch.

Bežné tepovače

Tento typ tepovača sa dá ľahko porovnať s klasickým vysávačom. Skladá sa z troch častí a to z tela, hadice a nástavca, ktorých býva z pravidla viac. Tento typ je najpraktickejší pre domáce účely a tiež býva najobľúbenejším variantom. Tieto zariadenia sú výkonné, ale nesmieme zabudnúť spomenúť aj zápory. Medzi negatíva môže patriť horšia skladnosť a horšia mobilita.

Tyčové čističe

Tieto modely nie sú na trhu tak často vidieť a skladajú sa z tela, tyče, ktorá býva na ohybnej trubici a nástavce, ktorý tiež má väčšinou viac variant. Tieto modely nemajú taký objem, ako jeho kolega, tieto prístroje sú také praktické, ale len do tej doby, než s nimi budete chcieť čistiť väčšie plochy.

Parametre tepovačov

Ako už bolo povedané, na precízny výber nestačí poznať len typ, ale aj základné a dôležité parametre, ktoré si podľa svojich referencií môžete prispôsobiť a vybrať si ten najlepší prístroj pre seba a svoje potreby.

Tepovač: Nasávací výkon a príkon

Výkon a miera satia je jeden z najdôležitejších parametrov vôbec a mali by ste mu teda venovať najväčšiu pozornosť. Sací výkon sa udáva v jednotkách Wattov (W) a jeho hodnoty budú najskôr v rozmedzí 300 W – 600 W. Najlepším variantom je, keď si výkon, môžete regulovať sami podľa toho, aký povrch práve čistíte.

Často sa stáva, že výrobcovia výkon prístroja dôkladne skrývajú, alebo ho vôbec nespomínajú, a tak treba poznať jednu pomôcku. Pokiaľ miesto výkonu značí predajca len príkon, môžete si výkon ľahko odvodiť. Sací výkon je 1/3 až 1/5 hodnoty príkonu. Z toho si môžete urobiť orientačnú predstavu o skutočnej výkonnosti daného výrobku. Maximálny príkon dosahuje hodnoty 2 000 – 2 200 W.

Objem tepovača

Tepovače bývajú v drvivej väčšine prípadoch vybavené dvoma nádobkami. Jedna je vodu čistú a druhá na vodu špinavú. Pri výbere je tak dobré dávať pozor na objem (predovšetkým) nádoby na čistú vodu. Je jasné, že väčší objem, zvládne vyčistiť väčšie plochy, a navyše bude celková veľkosť prístroja väčšia.

Pre príklad uvádzame tri veľkosti podláh:

 • Koberce s celkovou plochou do 50 m 2 – vystačíte si s objemom nádoby do 2 litrov
 • Koberce s celkovou plochou od 50 m 2 do 150 m 2 – ideálne budú nádoby od 3 do 4 litrov
 • Koberce s celkovou plochou nad 150 m 2 – nádoba 4 litre a viac

Hlučnosť čističa kobercov

Pri výbere tepovača je tiež dobré hľadieť na hlučnosť, ktorá by vám mohla pri práci výrazne prekážať. Hlučnosť sa udáva (ako vždy) v decibeloch, ktoré majú skratku (dB).

Hlučnosť vysávača by sa dalo rozdeliť do troch kategórií.

 • Hlučnosť v rozmedzí 60 – 70 dB – tiché vysávače
 • Hlučnosť v rozmedzí 70 – 80 dB – prijateľná hlučnosť
 • Hlučnosť nad 80 dB – hlasné vysávače, každý decibel navyše je poznať

Dĺžka prívodného kábla

Či už sa jedná o akýkoľvek druh vysávača, alebo tepovača, určite bude disponovať akýmsi napájacím káblom. Ak chcete tepvať väčšie plochy, ktoré sú treba aj ďalej od seba, mali by ste myslieť aj na dĺžku napájacieho kábla, aby ste nemuseli každú chvíľku tepovač odpájať a zapájať inam.

Pri niektorých výrobkoch sa stretnete s pojmom akčný rádius. Ten sa tiež udáva v metroch a nadobúda väčšie hodnoty ako dĺžka kábla. Je do dej totiž okrem šnúry započítaná aj dĺžka samotného tela a hadice s hubicou. Udáva teda, ako ďaleko od zásuvky sa môžete dostať.

Filtre tepovača

Každý lux aj tepovač má svoj filter. Konkrétne u tepovačov existujú 2 typy.

 • Vrecková filtrácia – nutnosť použitia špeciálnych papierových sáčkov
 • Bezvrecková filtrácia – nečistoty sú usadzované v odnímateľnej nádobe

Existujú však aj špeciálne filtre, ktoré majú svoje konkrétne využitie.

 • Mikrofilter – Používa sa veľmi často. Zachytáva miniatúrne častice, vrátane nežiaducich alergénov.
 • HEPA filter – Účinný filter, ktorý je vhodný predovšetkým pre alergikov. Jeho výrobným materiálom sú sklené vlákna. Dokáže zachytiť aj tie najmenšie mikročastice. HEPA filtre sú predávané s rôznou účinnosťou. Medzi kvalitné patrí napríklad ten s označením H13.

Príslušenstvo tepovačov

Pokiaľ si zakúpite jeden z drahších produktov, malo by byť samozrejmosťou, že dostanete k nemu aj rôzne príslušenstvo. Pokiaľ nie, môžete si ho prikúpiť, avšak bacha na produkty do 200 € – také radšej vôbec nekupovať nech sú, alebo nie sú s príslušenstvom.

Tepovač môže disponovať

 • Kobercové hubice
 • Hubica na tvrdé povrchy
 • Hubica so štetinami
 • Hubica určená na čalúnenie
 • Filter v balení
 • Štrbinová hubica
 • Nástavec na umývanie okien

Tepovač a jeho funkcie

Tepovač nemusí iba len čistiť pomocou jedného spínača, ale môže disponovať mnohými funkciami, ktoré sa Vám pri čistení môžu hodiť.

Čistiace programy

Táto funkcia je najviac praktická a umožňuje predovšetkým reguláciu výkonu.

LED indikátory

Svetelná signalizácia prezrádzajúca, že je potrebné vykonať daný úkon – vyčistiť, doplniť vodu, atď.

Ovládanie

To je obvykle vykonávané za pomoci mechanických tlačidiel. Ich počet sa líši v závislosti od toho, o aký typ čističa ide a koľko funkcií ponúka. Pri niektorých modeloch narazíte na dotykové ovládanie.

Diaľkové ovládanie na madle

Niektoré modely majú ovládacie prvky aj na madle. Čo je veľmi praktické, pretože sa nemusíte namáhavo ohýbať kvôli zopnutiu každého gombíka.

Automatické navíjanie

Systém, ktorý za vás navinie prívodný kábel uschovaný do vysávača. Stačí podržať jediné tlačidlo na vysávači.

Cena tepovača

Dostávame sa do predposledného parametra, na ktorý treba brať pri výbere ohľad. Ceny si rozdelíme do troch cenových kategórií a ukážeme si, čo od akej možno očakávať a aké produkty je možné v týchto kategóriách nájsť.

Cena tepovača do 320 € s DPH

V tejto cenovej kategórii nájdeme najmenšie produkty, ktoré nemusia znamenať zákonite zlý produkt. Tieto produkty sa hodia predovšetkým na menšie plochy s dlhšími intervalmi použitia. Pokiaľ v tejto kategórii nájdete väčší produkt s väčším objemom, je potrebné dávať si veľký bacha na ostatné parametre, pretože sa najskôr bude jednať o zlý produkt.

Cena čističa kobercov od 320 € do 650 € s DPH

Túto cenovú kategóriu najradšej pomenovávame ako zlatú strednú cestu a sú to produkty, ktoré postačia aj náročnejším používateľom. Môžeme sa tu stretnúť so všetkými typmi tepovačov o rôznych objemoch a výkonoch. Tieto produkty sa môžu diametrálne líšiť aj vo svojich funkciách. Zvyčajný príkon týchto strojov je 2 000 W.

Cena čističa kobercov nad 650 € s DPH

Tu sa ocitáme v najvyššej cenovej kategórii, ktorá je na domáce použitie až zbytočná. Tieto produkty vám poskytnú veľké objemy a príkony, takže dosahujú najlepšie výsledky. Tieto stroje najčastejšie využívajú profesionálne firmy.

Top 5 značiek tepovačov

Tepovače Kärcher

Spoločnosť bola založená roku 1935 Alfredom Kärcherom (1901–1959) v Stuttgart-Bad Canstatte. Výrobný sortiment sa stále rozširoval a dnes poníma celú oblasť čistenia (zametacie stroje, čistiace prostriedky, podlahové umývacie stroje, vysávače pre mokré a suché vysávanie, vysávače, metla s batériovým pohonom, parný čistič, lúče suchého ľadu, čističe súčiastok, zariadenia na prípravu vody, umývanie automobilov ako aj recyklovanie odpadovej vody).

Tepovače VAX

Vax je veľmi známa značka a preslávila sa predovšetkým starostlivosťou o podlahu. Ponúka nepreberné množstvo produktov starajúcich sa o podlahu. Táto značka okrem iného ponúka aj svoju sériu tyčových tepovačov, ktoré nie sú tak často k dostaniu.

Tepovače Hyundai

Hyundai je jedna z najznámejších značiek a ponúka svoje produkty v oranžovej farbe. Tieto produkty sú veľmi kvalitné a sú vhodné ako na domáce, tak na priemyselné využitie.

Top 5 tepovačov – hodnotenie a popis najlepších tepovačov

Tepovač Kärcher SE 5.100

Ako už bolo povedané, značka Kärcher je jednou z najlepších značiek, ktorá vyrába spoľahlivé tepovače. S týmto tepovačom sa dostanete až do hĺbky vlákien a vyčistí tak aj roky uchované nečistoty, baktérie a mikróby. Stroj využíva samostatné nádrže pre čistú a špinavú vodu s jednoduchým plnením aj vyprázdňovaním. Inovatívna nástreková hubica a veľké ovládacie tlačidlá umožňujú komfortné používanie. Tepovač je možné využiť aj ako bežný vysávač na mokré i suché vysávanie, a to bez nutnosti prerušenia práce.

Tepovač Hyundai VC 5750

Tento vysoko výkonný vysávač dokáže všeličo. Jeho príkon dosahuje až 1 500 W a je viacúčelový. Tento prístroj vám poslúži nielen ako tepovač, ale tiež vie vysávať! Vie aj šampónovať a jeho zásobník dosahuje objem 9l, takže sa jedná ov celku skladné zariadenie. Tento vysávač má aj pojazd, takže sa pohodlne bude sunúť tam, kam budete potrebovať.

Tepovač Kärcher SE 4001

Tento prístroj je tiež viacúčelový a podľa nášho testu je tým správnym spoločníkom pre domácnosť. Má veľký sací výkon a nielen, že za cenu dostanete kvalitného a verného pomocníka ale aj bohatú sadu príslušenstva.

Tepovač Klarstein Reinraum 2G

Čisté prostredie je jedným z najdôležitejších parametrov zdravej domácnosti. Toto zakúpite aj s týmto spoľahlivým prístrojom. Je veľmi výkonný a nebojí sa zaboriť ani do veľkej špiny v koberci av gauči. Je vodný do domácnosti s deťmi.

Tepovače: Pár slov o tepovačoch na záver

Prečítali ste si článok o výbere nového tepovača. Dúfame, že vám náš tím z Rebríčkátor s touto úlohou pomohol a vy si vyberiete kvalitný tepovač, ktorý vám bude slúžiť po mnoho rokov bez jediného problému.

Pozrite sa do tabuľky na začiatku článku a prekliknite sa na porovnanie cien. To vás presmeruje na porovnávací portál Heureka, kde si môžete prečítať recenzie zákazníkov, užívateľov, odborné recenzie a porovnať si ceny tepovačov v rôznych obchodoch. Dozviete sa tam, ktorý tepovač je kde skladom a za akú najlacnejšiu cenu ho je možné zakúpiť v rôznych obchodoch.