Menu Zavrieť

Ochladzovače vzduchu

Ochladzovač vzduchu

Leto je tu a s ním aj vlny horúčav. Teploty sa nezriedka blížia k 30 °C. Niektorí ľudia sa na ne snažia pripraviť už teraz, najčastejšie nákupom zariadení na zníženie teploty v dome. Obľúbené sú prenosné mobilné klimatizácie, ale aj lacnejšie chladiče vzduchu, ktoré sú k dispozícii napríklad v obchodoch s elektronikou.

Nedávna vlna horúčav, ktorá sa prehnala Slovenskom, nás podnietila k vytvoreniu tohto článku o ochladzovačov vzduchu. Ochladzovač vzduchu sa môže nazývať aj letný ventilátor.

Ochladzovače vzduchu: Rebríček TOP 10 najlepších ochladzovačov vzduchu podľa recenzií zákazníkov

Tu nájdete náš výber najlepších ochladzovačov vzduchu. Vybrali sme ich na základe analýzy používateľských recenzií na Heureke a v najväčších českých e-shopoch, ktoré predávajú ochladzovače vzduchu. Vďaka tomu sme pre vás vybrali TOP 10 ochladzovačov vzduchu. Tieto produkty sme potom zoradili do tejto tabuľky, ktorú môžete zoradiť podľa požadovaných parametrov. Ak vás napríklad zaujíma najnižšia cena, môžete si zoradiť najlepšie ochladzovače vzduchu podľa najnižšej ceny.

NázovVzhľadPrietok vzduchu (m3/h)Objem nádrže (l)Hmotnosť (kg)Príkon (W)Orientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Klarstein Skyscraper IceOchladzovač vzduchu Klarstein Skyscraper Ice2106645129Zobraziť v obchodoch
Sencor SFN 9011SLOchladzovač vzduchu Sencor SFN 9011SL4105,57,5110122,45Zobraziť v obchodoch
Teesa TSA8042Ochladzovač vzduchu Teesa TSA8042850,40,96522,39Zobraziť v obchodoch
Concept OV5200Ochladzovač vzduchu Concept OV52007,58110159Zobraziť v obchodoch
Rohnson R-872 RefreshOchladzovač vzduchu Rohnson R-872 Refresh4506580115Zobraziť v obchodoch
Honeywell TC10PMOchladzovač vzduchu Honeywell TC10PM330104,84096,2Zobraziť v obchodoch
Klarstein Maxfresh ACO6Ochladzovač vzduchu Klarstein Maxfresh ACO612366,66595,9Zobraziť v obchodoch
Camry CR 7321Ochladzovač vzduchu Camry CR 7321450,7 ?0,9534,99Zobraziť v obchodoch
Sencor SFN 9021WHOchladzovač vzduchu Sencor SFN 9021WH41067,5110169Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaní na porovnávaciu stránku Heureka. Na Heureke si môžete porovnať ceny z rôznych obchodov a prečítať si recenzie ochladzovačov vzduchu od zákazníkov, ktorí už majú s týmto produktom skúsenosti.

Čo je ochladzovač vzduchu?

Ochladzovač vzduchu je zariadenie, ktorého hlavným účelom je znížiť teplotu vzduchu v miestnosti. Ochladzovač vzduchu na to používa studenú vodu (plus ľad alebo chladiacu kazetu) Fungovanie ochladzovača vzduchu sa trochu podobá mechanizmu, ktorý poznáme z odparovacích zvlhčovačov vzduchu – všetko je založené na procese odparovania veľmi studenej vody.

Ochladzovač vzduchu má jednoduchý dizajn. Jeho hlavnými časťami sú nádrž na vodu, ventilátor, ktorý cirkuluje vzduch, a absorpčný filter. Filter je v priamom kontakte s vodou, takže zostáva stále vlhký a studený.

Princíp ochladzovača vzduchu je aj tak nekomplikovaný. Voda prúdi alebo sa čerpá do filtra. Počas tejto doby sa vzduch nasáva z miestnosti, potom prechádza cez filter, kde sa ochladzuje, a nakoniec sa vracia do miestnosti, aby sa znížila jeho teplota.

Dá sa však ochladzovač vzduchu úplne prirovnať k mobilnej klimatizácii, alebo ide len o marketing? Výrobcovia ochladzovačov vzduchu tvrdia, že vhodením kociek ľadu do nádoby s vodou sa miestnosť dobre ochladí.

Ochladzovač vzduchu alebo klimatizácia?

Ochladzovač vzduchu je jednoduchý spotrebič, a preto je jeho cena niekedy oveľa nižšia ako cena prenosnej alebo delenej klimatizácie. Hoci predajcovia často nazývajú ochladzovač vzduchu klimatizáciou, správnosť tohto názvu je otázna.

Klimatizačné zariadenie je zariadenie vybavené výmenníkmi tepla (t. j. kondenzátorom a výparníkom) a kompresorom, v ktorom je chladivom chemická zlúčenina cirkulujúca v uzavretom okruhu.

Mobilnú klimatizáciu ľahko spoznáte podľa toho, že je napojená na potrubie, ktorým prúdi teplý vzduch z miestnosti (zvyčajne z okna v byte alebo kancelárii).

Táto funkcia odsávania vzduchu je jedným z dôvodov, prečo si ľudia radšej vyberajú ochladzovač vzduchu. Toto rozhodnutie môže byť unáhlené, pretože predmetná rúrka v skutočnosti nespôsobuje žiadne problémy – stačí umiestniť špeciálne tesnenie na vyklopené okno a potom vysunúť koniec rúrky cez otvor, v ktorom sa nachádza. Táto úloha trvá len niekoľko minút.

Oplatí sa teda kúpiť ochladzovač vzduchu? Na zodpovedanie tejto otázky je potrebné posúdiť skutočný chladiaci výkon tohto zariadenia a porovnať ho s prenosnou klimatizáciou. Dá sa povedať, že chladiaci výkon nie je taký veľký ako u mobilných klimatizácií a určite nie je porovnateľný so zabudovanými bežnými klimatizáciami.

Výhody a nevýhody ochladzovačov vzduchu

Výhody ochladzovača vzduchu

 • Nízka cena
 • Nižšia spotreba energie (v porovnaní so stacionárnou a mobilnou klimatizáciou)
 • Nie je potrebné inštalovať potrubie na odvod horúceho vzduchu
 • O niečo nižšia hladina hluku ako pri mobilných klimatizáciách
 • Nevysušuje vzduch v miestnosti (naopak, zvlhčuje ho)

Nevýhody ochladzovačov vzduchu

 • Nízka účinnosť
 • Riziko zvýšenej vlhkosti v miestnosti a následnej tvorby plesní v domácnosti alebo kancelárii
 • Je potrebné vopred zmraziť ľad alebo ochladiť vodu

Ako si vybrať ochladzovač vzduchu?

Je to zariadenie, v ktorom chladenie nie je založené na kompresii a expanzii chladiva, ale na odparovaní vody. Klimatizácia má chladiace kazety, ktoré sú neustále naplnené vodou. Teplý vzduch sa nasáva ventilátorom a prechádza cez kazety. Voda v kazetách absorbuje teplo prirodzeným procesom odparovania. Ochladzovač vzduchu potom vypúšťa chladný vzduch. Ako si však vybrať ochladzovač vzduchu? Pozrime sa na najdôležitejšie parametre, ktoré potrebujete poznať pri výbere správneho ochladzovača vzduchu.

Veľkosť ochladzovača vzduchu

Samozrejme, samotná veľkosť nie je všetko, ale väčšie spotrebiče majú zvyčajne viac funkcií a sú efektívnejšie. Majú tiež väčšiu nádrž na vodu.

Objem nádrže na chladiacu vodu

Čím väčšia je nádrž na vodu, tým dlhšie môže ochladzovač vzduchu fungovať bez dopĺňania vody alebo výmeny ľadových kaziet.

Chladiaci kompresor

Modernejšie vzduchové ochladzovače môžu mať vodný chladiaci systém. Potom nie je potrebné vymieňať zmrazené kazety. Kvapalina v nádrži zostáva vždy studená.

Objem ochladzovača vzduchu

Hladina hluku ochladzovača vzduchu by vo všeobecnosti nemala prekročiť 60 dB. Hluk nad touto hodnotou už môže rušiť normálnu prevádzku. Okrem toho by mal mať dobrý ochladzovač vzduchu nočný režim, ktorý neruší váš nočný odpočinok a beží na nižší výkon, ktorý nie je taký hlučný.

Funkcie ochladzovača vzduchu

Niekedy sú ochladzovače vzduchu multifunkčné zariadenia, ktoré súčasne ochladzujú, zvlhčujú, premiestňujú alebo čistia vzduch. Niektoré ponúkajú aj ionizáciu vzduchu.

Môžete si vybrať najmä z nasledujúcich doplnkových funkcií ochladzovačov vzduchu:

 • Ionizácia v ochladzovači vzduchu – Ionizácia môže zlepšiť kvalitu vzduchu. Vďaka ionizácii sa prach toľko nevíri.
 • Indikátor – Indikátor vám pomôže rozpoznať aktuálny stav zariadenia, zvolený režim výkonu a mnoho ďalšieho.
 • Displej – Displej umožňuje zobrazenie rôznych nastavení a informuje vás o aktuálnom stave vzduchu v miestnosti.
 • Ukazovateľ hladiny vody – Užitočnou funkciou je ukazovateľ hladiny vody. Môžete vidieť, koľko vody zostáva v nádrži na vodu v ochladzovači vzduchu.
 • Nočný režim chladenia – Nočný režim zmení váš chod tak, aby bol v noci čo najtichší. Tým sa zníži výkon ochladzovača a zároveň sa vypne displej a všetky indikátory.

Veľkosť miestnosti

Tento parameter súvisí s veľkosťou miestností, ktoré môžu ochladzovače vzduchu úspešne ochladzovať. Tento prvok sa musí zohľadniť pri kúpe zariadenia, aby správne plnilo svoju funkciu. Najpokročilejšie modely fungujú dobre v miestnostiach s rozlohou až 40 metrov štvorcových.

Prúdenie vzduchu

Tento parameter je pre ochladzovač vzduchu veľmi dôležitý. Parameter sa udáva v jednotkách m3/h alebo m3 za minútu. Prietok vzduchu súvisí s výkonom ventilátora, ktorý je umiestnený v ochladzovači vzduchu. Čím vyššia je hodnota prietoku vzduchu, tým účinnejšie je chladenie miestnosti. Ak máte veľkú miestnosť, vyberte si modely s vyššou hodnotou prietoku vzduchu.

Ovládanie ochladzovača vzduchu

Ochladzovač vzduchu možno ovládať buď diaľkovým ovládačom, alebo pomocou tlačidiel priamo na jednotke. Ak nechcete vždy vstávať, aby ste prepli napájanie, ideálne je vybrať si modely, ktoré majú obe možnosti ovládania jednotky.

Mobilita zariadenia

Aby bol ochladzovač vzduchu čo najpohyblivejší a aby ste ho mohli presúvať medzi miestnosťami, mal by byť vybavený kvalitnými kolieskami, ktoré vám uľahčia premiestňovanie a premiestňovanie ochladzovača vzduchu. Mobilitu ovplyvňuje aj hmotnosť jednotky. Ak nemáte veľkú silu, vyberte si modely s nižšou hmotnosťou.

Vzhľad ochladzovača vzduchu

Vzhľad je čisto subjektívny parameter každého kupujúceho. Dizajn a vzhľad nemajú vplyv na funkčnosť ochladzovača vzduchu. Vzhľad však ovplyvňuje parametre, ako je hmotnosť a funkčnosť zariadenia určeného na chladenie vzduchu v miestnosti. Nezabudnite na rozmery. Veľkosť ochladzovača vzduchu si vyberte podľa toho, koľko miesta máte v miestnosti.

Môžete si vybrať z rôznych modelov, ktoré majú rôzne farby. Môžete si vybrať modely rôznych tvarov. Môžete si vybrať modely s futuristickým vzhľadom alebo jednoduché, ktoré sa hodia do každej modernej domácnosti.

Cena ochladzovača vzduchu

Koľko by ste mali investovať do nového ochladzovača vzduchu? Pozrime sa na jednotlivé cenové kategórie, aby ste vedeli, čo môžete od jednotlivých cenových kategórií ochladzovačov vzduchu očakávať. Najlacnejšie ochladzovače vzduchu sa zmestia do cenovej hladiny okolo tisíc korún vrátane DPH.

Cena ochladzovača vzduchu do 40 EUR s DPH

Táto cenová kategória ponúka najlacnejšie modely ochladzovačov vzduchu. Za túto cenu nemôžete očakávať veľa hudby. Zvyčajne si tu kúpite veľmi malé modely, ktoré si môžete položiť na stôl. Výkonnosť takéhoto modelu nie je príliš veľká.

Cena ochladzovača vzduchu od 40 EUR s DPH do 80 EUR s DPH

Na výber sú už o niečo lepšie vzduchové ochladzovače, ale ich výkon stále nie je taký veľký. Ide už o pomerne veľké ochladzovače vzduchu, ktoré je potrebné umiestniť na podlahu. Prietok vzduchu týchto modelov je približne 200 m3/h až 270 m3/h.

Cena ochladzovača vzduchu nad 80 € s DPH

Nad 80 EUR s DPH si môžete vybrať lepšie vybavené modely. Výkon ventilátora je tu už dostatočný na ochladenie priemernej miestnosti. K dispozícii je aj väčšia kapacita kaziet a väčšia nádržka na vodu. Môžete si vybrať modely s rôznymi užitočnými funkciami.

Ktoré zariadenie by ste si mali vybrať pre svoju domácnosť a ktoré pre firmu?

Výber jednotky pre vašu domácnosť a kanceláriu závisí od viacerých faktorov. Z hľadiska nákladov sú ochladzovače vzduchu nepochybne lacnejším riešením a nespotrebujú toľko energie. Sú tiež menej problematické, pokiaľ ide o umiestnenie v miestnosti. Plocha, ktorú dokážu ochladiť, je dostatočná vo väčšine domov, bytov a kancelárií.

Nevýhodou môže byť relatívne malý rozsah chladenia a potreba dopĺňať zásobník alebo zamraziť kazetu. Ochladzovače vzduchu tiež zaberajú cennú podlahovú plochu, čo môže byť v malých miestnostiach nepohodlné. Aj v tomto prípade je lepšie neumiestňovať tieto výrobky v blízkosti elektrických spotrebičov alebo dôležitých dokumentov, ktoré by sa mohli poškodiť, pretože sa na ochladzovanie vzduchu používa vlhkosť.

Bežné klimatizácie sú drahšie. Poskytujú však oveľa väčšie chladenie, ktoré trvá aj po vypnutí chladiacej jednotky. Ich výber podporuje aj funkcia vykurovania. Vďaka montáži na stenu nezaberajú v miestnosti toľko miesta.

Na druhej strane, vzhľadom na zásahy do konštrukcie budovy nie je inštalácia stacionárnej klimatizácie jednoduchá a v najhoršom prípade je dokonca nemožná. Je tu aj problém vysokej spotreby elektrickej energie a škodlivých účinkov freónov.

Recenzie a opis najlepších ochladzovačov vzduchu

Ochladzovač vzduchu Adler AD7916

Prvotriedne zariadenie s funkciami prívodu vzduchu, chladenia a odvlhčovania. Funguje perfektne po celý rok. Má diaľkové ovládanie a funkčný časovač. To umožňuje zapnutie alebo vypnutie zariadenia v danom čase. Chladiaci výkon v tomto prípade je 2600 W. Zariadenie je účinné na ploche až 25 metrov štvorcových. Má displej LED.

Ochladzovač vzduchu Sencor SFN 6011WH

Moderný ochladzovač vzduchu Sencor ponúka tri prevádzkové rýchlosti – nízku, strednú a vysokú. Ochladzovač vzduchu Sencor SFN 6011WH môže plniť tri funkcie – letný ventilátor, zvlhčovač a ochladzovač vzduchu. Normálny režim chladí pri konštantnej intenzite. Prirodzený režim napodobňuje ľahký vánok. Režim spánku udržiava správnu klímu počas spánku. Spotrebič (ochladzovač vzduchu) možno ovládať aj na diaľku. Má časovač na automatické vypnutie a ukazovateľ zostávajúceho času. Balenie dopĺňa odnímateľný prachový filter a 6 litrová nádrž na vodu.

Ochladzovač vzduchu Clatronic LK 3742

Ochladzovač vzduchu Clatronic LK 3742 je výkonné multifunkčné zariadenie. Funguje ako zvlhčovač, osviežovač vzduchu a klimatizácia. Znižuje kontamináciu peľom, alergénmi a vírusmi. Účinne filtruje prach a pachy. Osviežuje a zvlhčuje vzduch v miestnostiach do 20 m2. Okrem toho poskytuje vhodné podmienky na prácu a odpočinok. Nádržka na vodu s objemom 4,5 litra umožňuje 20 hodín nepretržitej prevádzky bez potreby doplnenia. Spotrebič je vyhotovený v elegantnej čiernej farbe.

Oplatí sa kúpiť ochladzovač vzduchu?

Ochladzovač vzduchu je v praxi veľmi jednoduché zariadenie, a preto zvyčajne stojí oveľa menej ako štandardná klimatizácia – mobilná klimatizácia alebo stacionárna klimatizácia. Hoci sa ochladzovače vzduchu niekedy nazývajú klimatizácie, nie je to správny termín. Ochladzovače vzduchu sú zariadenia, ktoré na chladenie vzduchu namiesto kompresie a expanzie chladiva používajú odparovanie vody.

V niektorých situáciách je kúpa ochladzovača vzduchu naozaj dobrým riešením. To je prípad, keď si z technických dôvodov nemôžete dovoliť inštalovať klimatizáciu. Ochladzovače vzduchu sú vhodné aj pre ľudí citlivých na hluk. Sú tichšie ako štandardné klimatizácie. Nemožno tiež poprieť, že ochladzovače vzduchu sú jednoducho oveľa lacnejšie ako napríklad mobilné klimatizácie. Je preto dobrou voľbou, ak vám finančné dôvody nedovoľujú kúpiť skutočnú klimatizáciu.

Ochladzovače vzduchu sa okrem toho dobre hodia do menších miestností, kde sa počíta každý meter štvorcový. V takýchto prípadoch nemá bežná klimatizácia zmysel a môžete sa spoľahnúť na ochladzovač vzduchu. V súčasnosti trh ponúka naozaj výkonné a čoraz viac multifunkčné zariadenia. Mnohé ochladzovače vzduchu nielen chladia, ale aj zvlhčujú, čistia alebo ionizujú. Je to skvelé riešenie pre ľudí, ktorí nechcú kupovať niekoľko rôznych zariadení do svojho domu alebo bytu, alebo na ne jednoducho nemajú dostatok miesta.

Ochladzovače vzduchu: Niekoľko slov o ochladzovačoch vzduchu na záver

Prečítali ste si článok o výbere ochladzovača vzduchu. Dúfame, že vám náš tím zo Rebrickator.sk s touto úlohou pomohol a vy si vyberiete kvalitný ochladzovač vzduchu, ktorý bude fungovať dlhé roky bez jediného problému.

Pozrite si tabuľku na začiatku článku a kliknite na porovnanie cien. To vás presmeruje na porovnávací portál Heureka, kde si môžete prečítať recenzie zákazníkov, hodnotenia používateľov, odborné recenzie a porovnať ceny ochladzovačov vzduchu v rôznych obchodoch.