Menu Zavrieť

Vodné fajky

Vodná fajka

Šiša alebo vodná fajka je z roka na rok populárnejšia medzi mladými aj staršími. Šiša je v istom zmysle zdravšou alternatívou fajčenia cigariet. Viac ako polovica z nich priznáva, že nefajčí cigarety, ale aspoň raz týždenne si zapáli šišu. Pochádza z arabskej kultúry a je čoraz obľúbenejší nielen v baroch tohto typu, ale aj v mnohých slušných reštauráciách. V tomto článku by sme vám chceli túto tému priblížiť.

Vodná fajka je predmet, ktorý sa používa vo chvíľach relaxácie. Jeho hlavnou výhodou je, že nezapácha, je jemný a dokonca lákavo vonia.

Z čoho sa skladá vodná fajka?

 • Džbán, zvyčajne sklenená nádoba, ale môže byť aj medená alebo keramická, zdobená orientálnymi prvkami, do ktorej sa nalieva voda.
 • Systém kovových rúrok umiestnených v hornej časti, ktoré slúžia ako zátka a tiež ako prívod vzduchu a odvod dymu.
 • Ohybná rúrka alebo hadica, ktorá odvádza dym zo sklenenej nádoby.

Vodné fajky: Rebríček TOP 10 najlepších vodných fajok podľa recenzií zákazníkov

Tu nájdete náš výber najlepších vodných fajok. Vybrali sme ich na základe analýzy používateľských recenzií na Heureke a v najväčších českých e-shopoch, ktoré predávajú vodné fajky. Vďaka tomu sme pre vás vybrali TOP 10 vodných fajok. Tieto produkty sme potom zoradili do tejto tabuľky, ktorú môžete zoradiť podľa požadovaných parametrov. Ak vás napríklad zaujíma najnižšia cena, môžete si najlepšie vodné fajky zoradiť podľa najnižšej ceny.

NázovVzhľadVýška fajkyOrientačná cena (s DPH)Dostupnosť
SHISHA 2 čierna 28 cmVodná fajka SHISHA 2 čierna 28 cm28 cm18,65Zobraziť v obchodoch
SHISHA 54/4 čiernaVodná fajka SHISHA 54/4 čierna54 cm36,65Zobraziť v obchodoch
HOOKAH 53cm/3 čiernaVodná fajka HOOKAH 53cm/3 čierna53 cm38,65Zobraziť v obchodoch
SHISHA 31cm/2 čiernaVodná fajka SHISHA 31cm/2 čierna31 cm18,65Zobraziť v obchodoch
Hookah 4 čierna 53 cmVodná fajka Hookah 4 čierna 53 cm53 cm38,65Zobraziť v obchodoch
SHISHA Eiffelova veža 28 cmVodná fajka SHISHA Eiffelova veža 28 cm28 cm10,95Zobraziť v obchodoch
Playbong Sklenené bongo 36cmVodná fajka Playbong Sklenené bongo 36cm36 cm19,65Zobraziť v obchodoch
SHISHA 2 čierna s kufríkom 48 cmVodná fajka SHISHA 2 čierna s kufríkom 48 cm48 cm46,65Zobraziť v obchodoch
FOX Wood číra 68/1/1 PalisanderVodná fajka FOX Wood číra 68/1/1 Palisander68 cm157Zobraziť v obchodoch
Black Leaf Sklenená vodná fajka 54 cmVodná fajka Black Leaf Sklenená vodná fajka 54 cm54 cm39Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaní na porovnávaciu stránku Heureka. Na Heureke si môžete porovnať ceny z rôznych obchodov a prečítať si recenzie vodných fajok od zákazníkov, ktorí už majú s týmto produktom skúsenosti.

Ako si vybrať vodnú fajku?

Vodná fajka je „bezpečné fajčiarske zariadenie“ v tom zmysle, že jej konštrukcia minimalizuje škodlivosť vdychovania tabakového dymu. Dôležitú úlohu zohráva skutočnosť, že na rozdiel od cigariet tabak vo vodnej fajke nehorí, ale tlie.

Fajčiar nasáva aromatický dym cez hadicu, ktorý na ceste do pľúc prechádza niekoľkými stupňami čistenia: 20 % karcinogénneho dymu sa zadrží v šachte, ďalších 40 % sa zadrží vo vode a na výstupe sa objaví takmer „čistá aromatická vôňa“.

Na trhu je množstvo rôznych vodných fajok. Ak ste s vodnými fajkami začiatočníci, pozrite si tohto sprievodcu, v ktorom sa dozviete, ako si vybrať najlepšiu vodnú fajku.

Typy a štýly vodných fajok: klasické a moderné

Existuje niekoľko klasifikácií, ktoré delia vodné fajky podľa ľubovoľného kritéria: veľkosť, dizajn, počet fajčiarov atď. V rámci nášho článku sa zameriame na najpopulárnejšie typy bez ohľadu na konkrétnu klasifikáciu.

Kompaktná vodná fajka – je „kempingové zariadenie“ s výškou do 50 cm. Hlavnou výhodou je veľkosť: je vhodné vziať si ho do prírody, na piknik, na služobnú cestu atď. Kvalita dymu nie je horšia ako pri štandardnom (50-65 cm) alebo vysokom zariadení (70-150 cm).

Vodná fajka je zariadenie, ktoré nemá nič navyše: telo v podobe trubice z nehrdzavejúcej ocele, jednoduchú žiarovku a hadicu. Kedysi najobľúbenejšia vodná fajka je už preč, ale jej minimalistický dizajn a nízky rozpočet stále lákajú začiatočníkov.

Klasický (turecký) – charakteristickým znakom tohto zariadenia je liate kovové telo a lakovaná banka. Sýrske, egyptské a iné orientálne výrobky sa často vzťahujú na tento druh vodnej fajky.

„Medúza“ je zariadenie s „chápadlami“ od českej značky Meduse Design. Odkazuje na prémiové výrobky: jej fľaša je vyrobená z drahého českého skla.

„Fabula“ (Fabula) – vodné fajky s objemnou priehľadnou baňou, vybavené osvetlením. Fajčenie s nimi sa mení na svetelnú šou. Spravidla sa podávajú originálnym spôsobom, pretože ovocie a korenie sú otvorené pre fajčiarov.

Ďalšia dizajnová značka, FUMO, má dokonalú kvalitu. Dokonalé tesnenie umožňuje odhaliť plnú chuť tabaku. Modernistický dizajn sa však nepáči všetkým amatérskym fajčiarom.

Podľa štýlu sa vodné fajky zvyčajne delia na klasické, neutrálne a moderné (dizajnové). Prvé sú turecko-arabského typu, druhé sa podobajú klasickým, ale bez ozdôb a malieb, zatiaľ čo posledné môžu mať rôzne tvary.

Ťah

Ťah je úsilie, ktoré musí fajčiar vynaložiť, aby vdýchol dym do pľúc. Zlaté pravidlo znie: čím ľahšie, tým ľahší odpor. Ovplyvňuje ho niekoľko faktorov: priemer telesa, množstvo vody v banke atď.

Prvoradý je priemer telesa, dôležitá je aj hustota náplne a množstvo vody v banke. Na pohodlné fajčenie by mal byť výstup šachty pod vodou. Ak bong nie je vzduchotesné a zátky nasávajú vzduch, bude aj ťahanie slabé.

Sťahovanie sa zvyčajne delí na dva typy:

 • Jednoduchosť – pri fajčení sa nemusíte príliš snažiť, čo sa bude páčiť aj nezasväteným. Vodné fajky s priemerom stopky 15 mm poskytujú ľahké ťahanie;
 • Klasický – charakteristický pre telo s priemerom 12-13 mm. Podľa znalcov vodných fajok tento typ ťahania plne umožňuje spoznať chuť a silu tabaku.

Všimnite si, že s rozšírením fajčenia vodnej fajky sa objavila móda ľahšieho a „bezpečného“ ťahania. Na tento účel sa používa difúzor – perforovaná dýza na výstupe z telesa (odnímateľná alebo neodnímateľná). Môže byť kovový, silikónový alebo z iných materiálov.

Difuzér rozdeľuje jeden prúd vzduchu na menšie, čím znižuje hluk spôsobený vodou v banke, zlepšuje filtráciu dymu a uľahčuje samotné ťahanie. Je vhodnejšie použiť odnímateľný alebo nastaviteľný difúzor, aby ste mohli regulovať prievan od ľahkého po klasický.

Banka a telo: Materiály a upevňovacie prvky

Pri výbere telesa a žiarovky je dôležité zohľadniť materiály, z ktorých sú vyrobené, tvar prvkov a spôsob ich spojenia.

Baňky majú tvar kvapky alebo kocky, iné geometrické tvary sa používajú menej často. Z materiálov výrobcovia uprednostňujú sklo, plexisklo a plast.

Sklo je najbežnejšou možnosťou vďaka svojej hygiene, estetike a jednoduchej údržbe. Medzi prémiové riešenia patria výrobky z českého skla a zosilnené (až 1 cm) borosilikátové banky. Lacnejšie, ľahšie, ale nie tak praktické zásobníky z plastu a plexiskla.

Najobľúbenejším materiálom pre telo fontány je nehrdzavejúca oceľ, najlepšie modernejšia AISI 304. Nerezová oceľ má dobré úžitkové vlastnosti (neoxiduje z vody, je pevná) za rozumné peniaze. Na zníženie ceny výrobcovia používajú kovové zliatiny, ale pri nákupe týchto baní majte na pamäti, že ich životnosť bude nižšia ako životnosť nehrdzavejúcej ocele.

Klasickým materiálom je mosadz, ktorá sa dodnes používa na výrobu niektorých arabských vodných fajok. Hliník a jeho eloxované alebo letecké modifikácie prekonávajú nehrdzavejúcu oceľ cenou, ale nie kvalitou. Kompozitné a plastové varianty karosérie sú cenovo dostupnou voľbou pre začiatočníkov.

Okrem toho stojí za to venovať pozornosť typu spojenia medzi žiarovkou a telom, pretože kvalita ťahu závisí od tesnosti. Tu sú možné tieto možnosti:

 • Závitové – spoľahlivé spojenie, ktoré umožňuje prenášať vodnú fajku za baňkou;
 • Na utesnenie – univerzálna možnosť, ktorú používa mnoho výrobcov. Jej výhodou je jednoduchá montáž/demontáž a veľký výber bánk a mín pre tento konektor;
 • Systém Click – rýchloupínacie závitové spojenie: na priskrutkovanie telesa k banke stačí pol otáčky;
 • Magnetický typ – používa sa v drahších modeloch vodných fajok, ako je Hoob. Spojenie je spoľahlivé a zároveň si nevyžaduje veľkú námahu pri demontáži;
 • Lapping – „najnovšia móda“. Konektor je tak dokonale prispôsobený žiarovke a telu, že sa samy spájajú.

Misa, hadica a náustok

Miska, hadica a náustok ovplyvňujú pohodlie obradu a dokonca aj chuť dymu, preto sa pri ich výbere oplatí byť opatrný.

Miska určuje teplotu tabaku, rýchlosť odparovania tabakového sirupu, a tým aj chuť samotného dymu. V prípade mokrých tabakov s veľkým množstvom sirupu je lepšie použiť misky v tvare preglejky (s jedným otvorom uprostred): sirup zostane v miske a prispeje k procesu zahrievania tabaku.

Obdĺžnikové misky (s plochým dnom a mnohými otvormi) sú skvelou voľbou pre suché tabaky, pretože dobre zahrievajú celú masu tabakovej zmesi.

Na dlhé obrady je lepšie vziať si hrubostenné misky, na rýchle obrady tenkostenné misky. Tradičným a univerzálnym riešením je hlina, najlepšie glazovaná. Ľahko sa čistí a neabsorbuje pachy.

Vo väčšine prípadov je hadica vyrobená zo silikónu s povrchovou úpravou soft-touch. Silikón je hygienický a ľahko sa čistí. Cenový rozdiel závisí od kvality a pružnosti samotného materiálu. K pätici žiarovky ho možno pripevniť rovnakým spôsobom, ako je žiarovka pripevnená k hriadeľu: závitom, lapovaním, magnetmi, tesneniami a systémom click.

Existuje však aj iný špecifický spôsob – O-krúžok: hadicová spojka má gumové krúžky, ktoré zapadajú do drážky v spodnej časti vane. Ide o primitívnejšiu, ale nemenej spoľahlivú metódu odchytu.

K hadici sa zvyčajne dodáva náustok. Je na jedno použitie a je určený na trvalé použitie. Výber materiálu je veľký, ale v zásade sú k dispozícii plasty, kovy a drevo. Pri výbere je najdôležitejšia estetika, preto si vyberte to, čo sa vám páči!

Príslušenstvo: kliešte, kalich a ďalšie príslušenstvo

Vďaka dostupnosti príslušenstva je fajčenie nielen pohodlnejšie, ale aj bezpečnejšie. Na ohrev dreveného uhlia v akýchkoľvek podmienkach vrátane kempovania potrebujete plynový horák. Na prenášanie dreveného uhlia do nádoby môžete použiť nosič (košík), ale na jeho premiestnenie z kachlí do košíka a potom do nádoby budete potrebovať kliešte. Spravidla sú nielen praktické, ale aj estetické.

Medzi drevené uhlie a tabak je vložená fólia. Dá sa použiť na fajčenie akéhokoľvek druhu tabaku, dokonca aj tabaku s veľkými listami. Aby ste sa vyhli spáleniu zmesi, potrebujete určitú zručnosť a neustálu kontrolu, inak obrad vyjde nazmar. Začiatočníkom sa odporúča, aby namiesto fólie používali kalaud – kovovú nádobu s držadlom, do ktorej sa vkladá tlejúce drevené uhlie.

Na udržiavanie čistoty a odstraňovanie sadzí budete potrebovať sadu čistiacich prostriedkov. Aby ste zabránili padaniu dreveného uhlia na podlahu, oplatí sa kúpiť sieťku alebo kryt na taniere.

Výber tabaku: listy, chuť, rez a ďalšie informácie

Výber tabaku je niekedy ťažší ako výber vodnej fajky, pretože chcete všetko naraz, jednoduché, chutné a neobvyklé. Ak sa budete dostatočne snažiť, môžete si sadnúť na niekoľko stoličiek, hlavné je zapamätať si jednoduché tipy, ktoré vám uľahčia „muky pri hľadaní“ a pomôžu vám nájsť kvalitný výrobok.

Hlavnou zložkou tabakovej zmesi sú tabakové listy: čím kvalitnejšie sú listy, tým kvalitnejšia je samotná zmes. Zvážte obľúbené značky, ako sú Virginia, Oriental, Burley atď. Ako prvú príchuť vyskúšajte niečo z klasického buketu: mätu, kávu, melón, jablko alebo citrusy.

Z hľadiska preferencií uprednostňujte jemnejšie plátky, pretože sú kvalitnejšie a mäkšie. Čo sa týka vlhkosti, vlhký tabak je lepší ako suchý: môže sa lisovať, ale vysušený tabak bude horký.

Nakoniec existujú tabaky, ktoré neobsahujú nikotín. Sú tiež aromatické a dymové, ale bezpečnejšie ako bežný tabak. Ich „uvoľňujúci účinok“ však nie je taký výrazný.

Zhrnutie: Ako si vybrať vodnú fajku

 1. Najprv musíte pochopiť štruktúru a princíp fungovania. Hlavnými časťami vodnej fajky sú miska, telo, žiarovka a náustok. Vodná fajka je zariadenie na bezpečné fajčenie. Jeho princíp fungovania spočíva v tom, že dym pred vstupom do pľúc prechádza niekoľkými stupňami čistenia vrátane vody. Čistota dymu je spôsobená tým, že tabak sa nespaľuje, ale tlie pod horiacim uhlím, hoci existujú aj spôsoby priameho fajčenia. Fajčenie vodnej fajky zároveň nemožno označiť za úplne bezpečné. Neobsahuje decht a menej chemických zlúčenín ako cigarety, ale obsahuje nikotín a oxid uhoľnatý.
 2. Tu si môžete vybrať medzi klasickým a moderným dizajnom. Do prvej skupiny patria arabské ozdobné zariadenia, do druhej neštandardné dizajnové zariadenia, ako sú napríklad paličky na vodné fajky.
 3. Rozhodnite, čo bude predmetom žrebovania. Môže byť klasická alebo ľahká. Prvú možnosť obľubujú skúsenejší fajčiari vodných fajok, druhú preferujú začiatočníci. Existuje univerzálne riešenie – použitie difúzora na špičke hriadeľa ponoreného do vody. Takáto tryska umožňuje meniť kvalitu ťahu nastavením otvorov.
 4. Dizajn. Je dôležité zohľadniť materiál a tvar jednotlivých prvkov, ako aj osobitosti ich vzájomného spájania. „Ideálny variant“ je nasledovný: keramická miska, hriadeľ z nehrdzavejúcej ocele s difúzorom na konci, sklenená žiarovka, silikónová trubička a kovový náustok. Všetky pripojenia (konektory) sú utesnené.
 5. Snažte sa vziať jemne mleté a kvalitné tabakové listy. Mokrý tabak je lepší ako suchý. Takmer každému chutí niečo z klasického buketu: mäta, káva, melón, jablko alebo citrusy.

Teraz už viete, ako si vybrať dobrú vodnú fajku. Prajeme vám dobrú dohodu a nezabudnite, že fajčenie škodí vášmu zdraviu!

Vodné fajky: Niekoľko slov na záver

Prečítali ste si článok o výbere vodných fajok. Dúfame, že vám náš tím zo Žebříčkátor.cz s touto úlohou pomohol a vy si vyberiete kvalitnú vodnú fajku, ktorá bude fungovať dlhé roky bez jediného problému.

Pozrite si tabuľku na začiatku článku a kliknite na porovnanie cien. To vás presmeruje na porovnávací portál Heureka, kde si môžete prečítať recenzie zákazníkov, hodnotenia používateľov, odborné recenzie a porovnať ceny v rôznych obchodoch.