Menu Zavrieť

Tlačidlové mobily

Tlačidlový mobil

Tlačidlové telefóny, inak nazývané „hlúpe“ telefóny (na rozdiel od „inteligentných“ smartfónov), sú zariadenia, ktoré väčšina z nás nosila vo vrecku ešte pred piatimi alebo siedmimi rokmi. Ako rýchlo sme si zvykli na to, že mobilný telefón má podobu a tvar placky s dotykovým displejom a operačným systémom! Tlačidlový telefón sa však mnohokrát môže hodiť ako skvelá náhrada za „dotykový displej“ (áno, vieme, že smartfón ste tak nenazvali už najmenej desať rokov) na výletoch do prírody alebo jednoducho vtedy, keď potrebujete dlhšiu výdrž batérie ako jeden či dva dni.

Telefóny bez plnohodnotného operačného systému sa hodia aj vtedy, keď si chcete oddýchnuť od okolitého sveta a chcete si dopriať digitálny detox. Alebo keď sa chcete zbaviť závislosti od smartfónu. V skutočnosti sú smartfóny pre mnohých z nás veľkým lákadlom a jedným z hlavných spôsobov, ako odkladať a strácať čas. Sú dobrým sluhom, ale zlým pánom. Počuli ste niekedy o nomofóbii? Ide o chorobný strach z toho, že nemáte pri sebe mobilný (smart) telefón. Ak vás tento strach občas prepadne, nie je nič jednoduchšie, ako si to nacvičiť a jednoducho občas nechať smartfón doma v zásuvke. To neznamená, že by ste ho nemali mať vôbec, ale prečo si nepožiadať o plnohodnotnú alternatívu v podobe tlačidlového telefónu?

Je možné, že ešte stále máte nejaké tie tlačidlové telefóny schované. Že si na ňom občas z nostalgie zahráte „hada“ alebo si zahryznete do „pozadia“, ktoré ste si kúpili za drahé peniaze na kredit pomocou kódu z časopisu. Možno si teda rozmyslíte, či si vezmete tento telefón, nájdete adaptér na kartu SIM a budete ho používať ďalej. Tu, samozrejme, záleží na stave dvadsaťročnej batérie, ale hlavne… problém je v tom, že mobilní operátori postupne vyraďujú staršie siete a nahrádzajú ich novými. A pre tých skrátka pôvodné tlačidlové telefóny nemajú príslušný modul.

V súčasnosti sa pomaly končí používanie sietí 3G. Na druhej strane, staršie siete 2G, ktoré sa používajú najmä na hlasové služby, budú fungovať ešte niekoľko rokov (hoci v USA ich už zrušili), ale svoje staré zariadenia budete môcť odložiť na poličku najneskôr o päť alebo šesť rokov. Možno dovtedy niekto nájde spôsob, ako implementovať modul 5G do starých mobilných telefónov, ale zatiaľ je lepšie poobzerať sa po tlačidlovom telefóne, ktorý je modernejší a natívne podporuje novšie typy mobilných sietí.

Tlačidlové telefóny: Rebríček TOP 10 najlepších tlačidlových telefónov podľa recenzií zákazníkov

Tu nájdete náš výber najlepších tlačidlových telefónov. Vybrali sme ich na základe analýzy používateľských recenzií na Heureke a v najväčších slovenských e-shopoch, ktoré predávajú a skladujú tlačidlové telefóny. Vďaka tomu sme pre vás vybrali TOP 10 tlačidlových telefónov. Tieto produkty sme potom zoradili do tejto tabuľky, ktorú môžete zoradiť podľa požadovaných parametrov. Ak vás napríklad zaujíma najnižšia cena, môžete najlepšie tlačidlové telefóny zoradiť podľa najnižšej ceny.

NázovVzhľadKlávesnicaOperačný systémVeľkosť displejaFotoaparátKapacita batérieWi-FiOrientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Nokia 105Tlačidlový telefón Nokia 105KlasickáNie1.4 "Nie800 mAhNie20,6Zobraziť v obchodoch
Nokia 3310 2017 Dual SIMTlačidlový telefón Nokia 3310 2017 Dual SIMKlasickáNie2.4 " 2 Mpix1200 mAhNie50,99Zobraziť v obchodoch
Aligator A900 GPS SeniorTlačidlový telefón Aligator A900 GPS SeniorKlasickáNie3.2 "0,3 Mpix1600 mAhNie59,99Zobraziť v obchodoch
Nokia 230 Dual SIMTlačidlový telefón Nokia 230 Dual SIMKlasickáNie2.8 "2 Mpix1200 mAhNie60Zobraziť v obchodoch
Nokia 3310 2017 Single SIMTlačidlový telefón Nokia 3310 2017 Single SIMKlasickáNie2.4 "2 Mpix1200 mAhNie86,4Zobraziť v obchodoch
CPA Halo 11Tlačidlový telefón CPA Halo 11KlasickáNie2.4 "0,3 Mpix900 mAhNie34,34Zobraziť v obchodoch
Evolveo EasyPhone XDTlačidlový telefón Evolveo EasyPhone XDKlasickáNie2.3 "1,3 Mpix1000 mAhNie38,7Zobraziť v obchodoch
Alcatel OT-1066GTlačidlový telefón Alcatel OT-1066GKlasickáNie1.8 "0,08 Mpix400 mAhNie14,9Zobraziť v obchodoch
Aligator A670 SeniorTlačidlový telefón Aligator A670 SeniorKlasickáNie2.2 "1,3 Mpix900 mAhNie42,1Zobraziť v obchodoch
Nokia 105 2019 Dual SIMTlačidlový telefón Nokia 105 2019 Dual SIMKlasickáNie1.77 "Nie800 mAhNie19,9Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaní na porovnávaciu stránku Heureka. Na Heureke si môžete porovnať ceny z rôznych obchodov a prečítať si recenzie na konkrétny tlačidlový mobil od zákazníkov, ktorí už majú s daným produktom viac skúseností.

Ako si vybrať tlačidlový mobil?

Teraz sa pozrieme na kľúč k výberu najlepšieho tlačidlového telefónu, ktorý zodpovedá vašim potrebám a vkusu. Hoci je fakt, že v momente, keď vám vo vrecku zazvoní klasický telefón a vy ho zdvihnete, určite sa na vás okolie pozrie s údivom.

Podľa využitia

Pri tlačidlových telefónoch nie je rozhodujúca otázka „ako si vybrať“, ale „prečo si vybrať“. Hoci mnohí ľudia dnes nevedia nájsť jedinú uspokojivú odpoveď na otázku „prečo“, niektorí smartfón jednoducho nepoužívajú. Aspoň nie vždy. Existuje však viac spôsobov (a dôvodov), prečo používať tlačidlový telefón. Prvým je jednoduchosť. Potrebujete len telefonovať a posielať textové správy? Potom je smartfón naozaj zbytočný. A ak si začínate uvedomovať, že možno bojujete s vlastnou rastúcou závislosťou od smartfónu, potom nie je na škodu dať si od neho na niekoľko týždňov alebo mesiacov pauzu a nosiť vo vreckách len „hlúpu“ verziu.

Podľa klávesnice

Ako píšeme v časti Parametre, väčšina tlačidlových telefónov obsahuje štandardnú 12-tlačidlovú alfanumerickú klávesnicu, samozrejme, ak nerátame tlačidlo na začatie a ukončenie hovoru alebo iné ovládacie tlačidlá na pohyb v ponuke. Klávesnica by vám mala padnúť do ruky a mala by sa dať ovládať prstami jednej ruky. Niektoré špeciálne kusy majú výsuvnú alebo mušľovú konštrukciu klávesnice, ale v oboch prípadoch je princíp fungovania klávesnice podobný.

Podľa kapacity batérie

Aj ten najslabší tlačidlový telefón vám vydrží na jedno nabitie niekoľko dní. Čím vyššia je kapacita batérie, tým lepšie. Čím viac telefón používate, tým rýchlejšie sa vybíja. Rýchlejšie vybíjanie sa týka aj telefónov s displejmi s vysokým jasom. Vyberajte si zariadenia s vymeniteľnou batériou (ktorých je v tejto kategórii na rozdiel od smartfónov stále väčšina) pre prípad, že sa batéria poškodí alebo jej výdrž skončí. Batéria bola vždy najslabším článkom tlačidlových telefónov – jej využiteľná kapacita je plus mínus desať rokov, zatiaľ čo zvyšok telefónu vydrží celé generácie.

Typy tlačidlových telefónov

Prejdime si teraz niekoľko konkrétnych typov tlačidlových telefónov. Aj keď sa to nezdá, nie je telefón ako telefón a niektoré modely majú veľmi špecifické účely.

Odolné tlačidlové telefóny

Odolné tlačidlové telefóny sú kapitolou samou o sebe, pretože sú zvyčajne pogumované, majú určitú úroveň ochrany displeja a spĺňajú normy odolnosti proti prachu a vode (IPxx), ako aj vojenské normy odolnosti proti pádu a v niektorých prípadoch aj proti nárazu. Odolné telefóny sú často vybavené funkciami, ako je baterka alebo dokonca powerbanka (t. j. schopnosť reverzného nabíjania iných zariadení), a zvyčajne sú vybavené krytom nabíjacieho konektora. Ak totiž tento konektor zostane nezakrytý, je často najslabším článkom pri ponorení telefónu do vody.

Niektoré odolné tlačidlové telefóny majú zadný kryt, ktorý sa nedá tak ľahko odstrániť. Na jeho odstránenie musíte použiť špeciálny skrutkovač. A po výmene karty SIM alebo pridaní pamäťovej karty microSD musíte správne nasadiť tesnenie, aby bola ochrana pred vodou skutočne účinná. Podobne ako v prípade smartfónov, aj odolné verzie tlačidlových telefónov bývajú ťažšie ako bežné modely, ale aspoň budete vedieť, že máte zariadenie vo vrecku, keď budete chodiť po horách alebo liezť po lešení. Odolné telefóny sú dobrým doplnkom k vášmu smartfónu, ak pracujete manuálne a obávate sa, že by sa váš smartfón mohol poškodiť.

Tlačidlové telefóny pre starších ľudí

Špeciálnou kategóriou tlačidlových telefónov sú modely navrhnuté špeciálne pre potreby seniorov. Nemusia úplne rozumieť ovládaniu zložitejších mobilných telefónov alebo môžu mať problémy s ich obsluhou zo zdravotných dôvodov. Okrem toho seniori často nevyužívajú pokročilé funkcie smartfónov alebo bežných tlačidlových telefónov, takže je zbytočné ich vôbec mať.

Telefóny pre starších ľudí sú preto obmedzené na základné funkcie, ako je volanie a posielanie textových správ. Na displeji sa často zobrazuje text veľkými písmenami a vo vysokom kontraste, pretože sa predpokladá, že s pribúdajúcim vekom budú mať slabší zrak. Naopak, mikrofón musí byť výkonný na hlasné počúvanie. Tlačidlo SOS (niekedy je súčasťou odolných verzií tlačidlových telefónov) je tiež dôležité, aby používatelia mohli v prípade núdze privolať pomoc. Pod tlačidlom SOS môže príbuzný nastaviť rýchlu voľbu buď pre seba, alebo priamo pre záchrannú službu (112).

Špeciálne dizajny tlačidiel telefónu

Nesmieme zabúdať ani na špeciálne konštrukcie telefónov, medzi ktoré patria modely s vysúvacou klávesnicou alebo „clamshell“ modely, t. j. zariadenia s pántom a výklopnou konštrukciou, kde je displej v zatvorenom stave skrytý. Niektoré telefóny „V“ majú aj sekundárny displej pre oznámenia zvonku, na ktorom sa zobrazuje napríklad počet zmeškaných hovorov, nové SMS alebo náhľad volajúceho.

Hoci sú dnes tlačidlové telefóny s vysúvacou klávesnicou skôr raritou, telefóny typu V sú stále obľúbené. Preto majú dnešné najmodernejšie smartfóny podobu tejto klasiky, hoci v mierne upravenej podobe, a to s ohybným displejom. Plne funkčný flexibilný dotykový displej, ktorý vydrží tisíce alebo dokonca desaťtisíce otvorení, je v skutočnosti možný len vďaka najnovším objavom v tejto oblasti.

Ak však zostaneme pri tlačidlových telefónoch, treba spomenúť aj ďalšie špeciálne konštrukcie, ako sú mobilné telefóny s „počítačovou“ klávesnicou QWERTY, klávesnicou „pohozenou“ okolo displeja alebo mobilné telefóny v podobe klasickej databanky, akéhosi predchodcu hybridného tabletu. Za väčšinu inovácií v tejto oblasti bola kedysi zodpovedná fínska Nokia, ale všetky tieto špeciality sú skôr doménou znalcov a väčšine z nás ich zobral čas.

Parametre tlačidlového telefónu

Teraz si zhrnieme rôzne parametre, ktoré by mal spĺňať tlačidlový telefón. Hoci medzi jednotlivými tlačidlovými telefónmi nie je toľko rozdielov ako medzi dnešnými smartfónmi, stále existujú rôzne detaily, ktoré nám môžu pomôcť zorientovať sa v tomto segmente.

Tlačidlový mobil: Veľkosť a rozlíšenie displeja

Hoci od tlačidlových mobilov nemožno očakávať zázraky, aj tu by sme mali mať určité požiadavky. Drvivá väčšina displejov tlačidlových telefónov je dnes farebná, ale orientovať by ste sa mali predovšetkým podľa uhlopriečky. Môžete si kúpiť aj telefóny s uhlopriečkou 1,8 palca, ale tie sú príliš malé. Najmä pri telefónoch pre starších ľudí by ste mali dbať na to, aby mali uhlopriečku aspoň 2,3″ až 2,4″. Starší ľudia už môžu mať problémy s čítaním obsahu na menšom displeji.

Do úvahy by sa malo brať aj rozlíšenie, ktoré by malo byť aspoň 320 x 240 pixelov. Samozrejme, vyššie rozlíšenie je vždy lepšie, najmä ak je telefón vybavený fotoaparátom. To je často základ, ale pri nízkom rozlíšení niekedy ani nemôžete zistiť, či je fotografia primerane kvalitná.

Fotoaparát tlačidlového mobilného telefónu

V prípade tlačidlových telefónov si ani v tomto ohľade nemôžete príliš vyberať. Ak chcete robiť naozaj dobré fotografie, kúpte si fotoaparát… alebo smartfón. Ale čo ak si na svoje dobrodružstvá plánujete vziať so sebou len klasický telefón? V týchto prípadoch si vyberte zariadenie s rozlíšením aspoň 2 Mpx. Hoci rozlíšenie fotoaparátu nie je to, čo úplne určuje jeho kvalitu (dôležitá je napríklad aj svetelnosť, kvalita objektívu a ďalšie parametre), aspoň budete vedieť, že po skopírovaní do počítača bude obsah fotografie „čitateľný“, alebo by ste aspoň mali vidieť, kto alebo čo je na obrázku.

Možnosti batérie a nabíjania

Tlačidlové telefóny používajú aj kapacitu batérie mAh (miliampérhodina). Prirodzene, je tu oveľa menšia požiadavka na kapacitu ako v smartfónoch, takže batérie majú prirodzene inú veľkosť (výnimkou sú niektoré odolné telefóny vybavené funkciou powerbanky). Takže zatiaľ čo v prípade smartfónov sa dnes za minimum považuje necelých 3 000 mAh, v prípade tlačidlových telefónov je to len niečo medzi 800 a 1 000 mAh. Čím väčší displej a čím viac funkcií bude telefón mať, tým je prirodzene lepšie mať čo najvyššiu kapacitu.

Na bezdrôtové nabíjanie alebo rýchle nabíjanie v tejto kategórii rýchlo zabudnite, na druhej strane nebude na škodu, že tlačidlové mobily tieto funkcie neponúkajú. Na rozdiel od smartfónov ich nemusíte nabíjať tak často. Nabíjačku stačí hľadať raz za týždeň alebo dva (a potom je prirodzene ťažké ju vôbec nájsť).

Pri nabíjaní tlačidlových telefónov sú oveľa dôležitejšie použité konektory. V tomto smere idú „hlúpe“ zariadenia aspoň trochu s dobou a okrem microUSB sa dočkáte aj moderného obojstranného USB typu C. Odporúčame vám použiť rovnaký konektor, aký máte v smartfóne. Väčšina nových smartfónov dnes využíva len USB typu C, ale staršie modely majú aj microUSB. Dôvod tejto kompatibility je jednoduchý – na cesty si so sebou budete musieť vziať len jednu nabíjačku.

Dizajn, klávesnica a ďalšie parametre tlačidlového telefónu

Väčšina tlačidlových telefónov je vyrobená z plastu a kovové modely sa vyskytujú len zriedka. O odolných zariadeniach alebo špeciálnych konštrukciách sme už hovorili, takže prejdime ku klávesnici, ktorá sa zvyčajne skladá z dvanástich klávesov – desiatich číselných klávesov od 0 do 9, hviezdičky a krížika. Každému číslu sú potom priradené tri až štyri písmená a príslušný počet stlačení daného tlačidla aktivuje jedno z týchto písmen, napríklad pri odosielaní textovej správy. Ale to všetko už pravdepodobne poznáte z minulosti. (Odvtedy sa nič nezmenilo.)

Mali by sme spomenúť aj kartu SIM, ktorá má na rozdiel od smartfónov plnú veľkosť, takže je „nezrezaná“. Ak teda napríklad prechádzate zo smartfónu späť na tlačidlové zariadenie, je vhodné zaobstarať si adaptér SIM karty, ktorý „vráti“ nano alebo micro SIM kartu do pôvodnej veľkosti. Niektoré telefóny podporujú aj funkciu Dual SIM, ktorá umožňuje používať v tom istom telefóne dve rôzne čísla (od dvoch rôznych operátorov alebo dokonca z dvoch rôznych krajín).

K SIM karte je pripojená ešte jedna karta, a to pamäťová karta, najčastejšie typu microSD. Niektoré telefóny zvládnu len obmedzené množstvo dodatočnej pamäte, ale každý by mal byť schopný zvládnuť niekoľko gigabajtov. Na pamäťovú kartu sa môžu ukladať napríklad nasnímané fotografie alebo prehrávaná hudba. Rozhodujúce je aj to, či telefón ponúka možnosť ukladať SMS do tohto externého úložiska. Môže sa stať, že kapacitu telefónu ľahko zvýšite na 16 alebo 32 GB, ale budete musieť pravidelne odstraňovať prijaté a odoslané SMS, pretože sa jednoducho ukladajú do obmedzenej vnútornej pamäte a nedajú sa kopírovať.

Funkcie telefónu

Aké špecifické funkcie môže mať tradičný mobilný telefón? Možno sa čudujete, čo takýto „hlúpy“ mobilný telefón dokáže.

Bluetooth a Wi-Fi

Akokoľvek sa to môže zdať prekvapujúce, niektoré tlačidlové telefóny môžu podporovať modernú technológiu Bluetooth, ktorá je užitočná na bezdrôtový prenos súborov, ale aj na pripojenie bezdrôtových slúchadiel, ktoré sú v súčasnosti pomerne moderné. Zároveň nemusíte hľadať kábel na prenos fotografií alebo hudobných súborov medzi tlačidlovým telefónom a smartfónom alebo počítačom.

Na druhej strane, Wi-Fi je medzi tlačidlovými telefónmi nepraktické, a ak potrebujete z telefónu pristupovať na internet, vyhnite sa tlačidlovému telefónu. Pri niektorých je pripojenie na internet možné, ale vzhľadom na rozlíšenie displeja a spôsob ovládania úplne nepoužiteľné.

Ak váš telefón nie je vybavený bezdrôtovým rozhraním Bluetooth, mal by mať aspoň klasický 3,5 mm konektor. V opačnom prípade nemáte šancu pripojiť bežné slúchadlá. Výnimkou sú slúchadlá určené pre smartfóny, ktoré sa niekedy dodávajú s konektorom USB typu C.

Základné funkcie, na ktoré sme zvyknutí

Každý tlačidlový telefón by mal (a zvyčajne aj podporuje) základné funkcie, ktoré by sme od takéhoto zariadenia očakávali. Koniec koncov, tí z nás, ktorí majú 25 rokov a viac, pravdepodobne niekedy vlastnili tlačidlový telefón. Preto môžeme vo väčšine modelov očakávať veci ako kalkulačka, plánovač s pripomienkami, budík alebo rýchla voľba. Niektoré lacné telefóny sú navyše vybavené základnými hrami. Mnohé z nich majú FM rádio, ale to zvyčajne vyžaduje pripojenie slúchadiel, ktoré slúžia aj ako anténa.

Príslušenstvo pre tlačidlové telefóny

Príslušenstvo pre tlačidlové telefóny zahŕňa kryty na mieru alebo univerzálne kryty a kryty alebo fólie na displej, ktoré zabezpečujú dlhšiu životnosť mobilného telefónu. V opačnom prípade si môžete kúpiť samostatné nabíjačky alebo držiaky do auta, ale aj spomínané adaptéry na kartu SIM, pretože tlačidlové telefóny sú stále vybavené slotmi na karty SIM „plnej veľkosti“ namiesto dnes používaných verzií micro a nano.

Tlačidlový mobil: Údržba

Tlačidlové telefóny sa udržiavajú o niečo jednoduchšie ako smartfóny. Je to aj preto, že na rozdiel od smartfónov nemusíte čistiť úložisko, nanajvýš musíte vymazať staré SMS. Preto stačí zariadenie z času na čas vyčistiť vlhkou handričkou. Ideálne s antibakteriálnou úpravou, pretože klávesnica telefónu je jedným z miest, kde sa pravidelne nachádza najviac mikroorganizmov. Inak tlačidlové telefóny nepotrebujú veľkú údržbu. Okrem toho sú zo svojej podstaty oveľa odolnejšie ako smartfóny.

Cena tlačidlového telefónu

V prípade tlačidlových telefónov nie sú cenové rozdiely medzi jednotlivými kategóriami príliš veľké. Ak teda nepotrebujete najlacnejšie zariadenie len na telefonovanie, odporúčame vám priplatiť si niekoľko stoviek za extra funkcie.

Menej ako 40 €

Za túto cenu môžete získať najzákladnejšie modely, ktoré však postačujú na hovory a SMS. Môžete si vybrať aj zariadenie pre starších ľudí. Ako sme už napísali, na tlačidlovom telefóne sa prakticky nedá nič pokaziť a aj v najnižšej cenovej hladine dostanete napríklad pomerne slušnú batériu. V cenovom rozmedzí niekoľkých stoviek skôr narazíte na menej známe značky. Skôr než sa však necháte odradiť, bolo by lepšie prečítať si niekoľko recenzií o danej značke alebo modeli – možno budete príjemne prekvapení.

40 € až 100 €

V tejto pomerne širokej cenovej hladine nájdete dobre vybavené kúsky prémiových značiek a väčšina používateľov viac-menej nemusí loviť v drahších hladinách. Od tisícky vyššie si už môžete kúpiť zariadenia napríklad so selfie kamerami alebo funkciou Dual SIM na inštaláciu dvoch SIM kariet. Podstatná je aj pevná a kvalitná konštrukcia väčšiny dostupných modelov, ako aj možnosť rozšírenia úložiska pomocou karty microSD. V tejto kategórii je možné kúpiť aj pomerne kvalitné odolné telefóny alebo telefóny pre seniorov.

Od 100 €

Táto cenová kategória je určená skôr pre nadšencov, ktorí si môžu vybrať z niekoľkých originálnych kúskov, ktoré môžu relatívne dobre (aj keď stále s kompromismi) poslúžiť napríklad na prístup na internet. V porovnaniach sa stále nachádzajú zabudnuté modely, ktoré sú staršie ako desať rokov a už roky neboli preskúmané. Kľudne si ich z nostalgie kúpte, ale aj tak si radšej dávajte pozor na podporované siete, aby ste sa na nový telefón za pár rokov len nepozerali alebo ho nepoužívali ako ťažítko.

Tlačidlové telefóny: Niekoľko slov o tlačidlových telefónoch na záver

Prečítali ste si článok o výbere nového tlačidlového telefónu. Dúfame, že vám náš tím zo Rebríčkátor.sk s touto úlohou pomohol a že si vyberiete kvalitný tlačidlový telefón, ktorý vám bude slúžiť dlhé roky bez jediného problému alebo poruchy.

Pozrite si tabuľku na začiatku článku a kliknite na porovnanie cien. To vás presmeruje na porovnávací portál Heureka, kde si môžete prečítať recenzie zákazníkov, hodnotenia používateľov, odborné recenzie a porovnať ceny tlačidlových mobilov v rôznych obchodoch. Tam zistíte, ktorý telefón s tlačidlom je kde na sklade a za akú najlacnejšiu cenu ho môžete kúpiť v rôznych obchodoch.