Menu Zavrieť

Hevery na auto

Hever na auto

Obsah článku

Hevery na auto sú povinnou výbavou každého auta, avšak ten, ktorý dostanete s autom, nemusí byť vždy plne funkčný a nemusí vám úplne vyhovovať. Pokiaľ patríte medzi tých, čo si na aute kde-čo dokážu opraviť sami, určite nebudete spokojní s klasickým heverom, ktorý je určený na výmenu pneumatík. Preto sme si pre vás pripravili dnešný článok.

V dnešnom článku si povieme niečo málo o tom, ako vlastne taký hever vybrať a na čo sa pri výbere sústrediť. Ďalej si predstavíme všetko rozdelenie a druhy, s ktorými sa dá pri výbere stretnúť. V ďalších kapitolách si ukážeme dôležité parametre, na ktoré sa treba zamerať a príslušenstvo, ktoré je možné s heverom kúpiť, alebo si ho prikúpiť zvlášť. Ako vždy si potom rozdelíme ceny do troch cenových kategórií, ktoré si podrobnejšie rozoberieme a ukážeme vám, čo od akej možno očakávať. Rebríčkátor vám potom predstaví aj Top značiek, ktoré sú verené rokmi, a aj Top produkty, z ktorých je možné vyberať bez toho, aby ste neboli spokojní. V poslednej kapitole si zodpovieme najčastejšie kladené otázky.

Hevery na auto: Rebríček TOP 10 najlepších heverov na auto podľa recenzií zákazníkov

Tu nájdete náš výber najlepších heverov na auto. Tie sme vybrali analýzou užívateľských recenzií na portáli Heureka a najväčších slovenských e-shopoch, ktoré hevery na auto predávajú a majú ich skladom. Vďaka tomu sme pre vás vybrali TOP 10 heverov na auto. Tieto produkty sme následne zoradili do tejto tabuľky, ktorú si môžete zoradiť podľa vami preferovaných parametrov. Ak vás napríklad zaujíma čo najnižšia cena, je možné si najlepšie hevery na auto zoradiť podľa najnižšej ceny.

NázovVzhľadTyp heveraNosnosť (tony)Max. výška zdvihu (mm)Orientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Automax Hydraulický zdvihák 2 tHever na auto Automax Hydraulický zdvihák 2 tHydraulický235044,9Zobraziť v obchodoch
Alca Nožnicový zdvihák X-Power 2 tHever na auto Alca Nožnicový zdvihák X-Power 2 tHydraulický241824,9Zobraziť v obchodoch
Sixtol Pojízdný SX Jack 2,5 tHever na auto Sixtol Pojízdný SX Jack 2,5 tHydraulický2,538547,3Zobraziť v obchodoch
MAR-POL 2,5t s pojazdomHever na auto MAR-POL 2,5t s pojazdomHydraulický2,536044Zobraziť v obchodoch
Compass Hever hydraulický pojízdný 2 tHever na auto Compass Hever hydraulický pojízdný 2 tHydraulický234229,9Zobraziť v obchodoch
Geko G02194 Nožnicový zdvihák 1,5tHever na auto Geko G02194 Nožnicový zdvihák 1,5tPneumatický1,538018,99Zobraziť v obchodoch
4Cars Nožnicový zdvihák 2 tHever na auto 4Cars Nožnicový zdvihák 2 tNůžkový218,55Zobraziť v obchodoch
Güde Hydraulický zdvihák GSH 5THever na auto Güde Hydraulický zdvihák GSH 5THydraulický536525,9Zobraziť v obchodoch
Güde Zdvihák hydraulický GSH 2THever na auto Güde Zdvihák hydraulický GSH 2THydraulický229615,9Zobraziť v obchodoch
Road Star Hydraulický pojazdný hever 2 tHever na auto Road Star Hydraulický pojazdný hever 2 tHydraulický233034,99Zobraziť v obchodoch
Po vašom kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ vás presmerujeme na porovnávací web Heureka. Na Heureke si môžete porovnať ceny rôznych obchodov a prečítať si hodnotenie konkrétneho heveru na auto od zákazníkov, ktorí s týmto produktom už majú viac skúseností.

Ako vybrať hever na auto?

Na rozdiel od ostatných produktov, nie je tak zložité hever vybrať. Prvou vecou, ktorú treba určiť, je druh. Podľa druhu, ktorý vám najlepšie vyhovuje, potom treba určiť jednotlivé parametre podľa toho, na aké auto hever potrebujete. Ďalej je to ľahké. Cena je tiež dôležitým parametrom, ktorým sa tiež budete najskôr riadiť.

Dnešný článok vám s tým všetkým pomôže. Tak poďme na to.

Druhy heverov na auto

Rozdelenie heverov nie je úplne také ľahké. Na trhu sa totiž dá stretnúť hneď s niekoľkými druhmi rozdelenia. Ktoré sú to?

 • Rozdelenie podľa výšky zdvihu
 • Rozdelenie podľa mechanizmu a nosnej konštrukcie
 • Rozdelenie podľa účelu použitia

Rozdelenie heverov podľa výšky zdvihu

Prvým rozdelením, ktoré si dnes predstavíme, je rozdelenie podľa výšky zdvihu. Základnou otázkou teda je, na akú činnosť hever predovšetkým používame. Pokiaľ potrebuje zdvihák iba na prizdvihnutie (napríklad na výmenu pneumatík, stačí nám hever nízkozdvižný. Ak budeme chcieť pod autom zotrvávať a chceme sa dostať do všetkých miest v dolnej časti, budeme voliť skôr zdvihák vysokozdvižný.

Nízkozdvižné zdviháky

Tieto zariadenia, ako už bolo povedané, sa používajú predovšetkým na výmenu pneumatík. Stávajú sa tak neoddeliteľnou súčasťou každého vybavenia auta. Tieto zdviháky neumožňujú človeku dostať sa pod auto.

Vysokozdvižné zdviháky

Vysokozdvižné zdviháky umožňujú sa dostať bezpečne pod celé auto. Sú oveľa prepracovanejšie, ale majú vyššiu obstarávaciu cenu.

Rozdelenie heverov podľa mechanizmu a nosnej konštrukcie

Toto rozdelenie patrí medzi najčastejšie používané a predstavujú rozdelenie podľa mechanizmu, ktorý je na zdvíhanie bremena využitý, s ktorým tiež úzko súvisí typ nosnej konštrukcie. Tieto zdviháky tak rozdeľujeme do týchto kategórií.

Podľa zdvíhacieho mechanizmu

 • Mechanické
 • Hydraulické
 • Pneumatické

Podľa nosnej konštrukcie

 • Nožnicové
 • Hrebeňové
 • Pákové
 • Stĺpové

Mechanické hevery

Tieto hevery, ako už nám napovedá názov, sa dvíhajú pomocou ručnej sily a to najčastejšie pomocou kľučky, či páky. Tento typ je celkovo náročnejší. Treba im ale priznať aj mnohé pozitíva a to predovšetkým v podobe nižšej obstarávacej ceny a menších rozmerov. Ideálne sú tak do domácich prostredí (napr. do garáže).

Hydraulické hevery

Tento typ heverov je v súčasnosti jeden z najobľúbenejších typov. Fungujú za pomocou hydraulického mechanizmu, ktorý kvapalinu vytláča buď automaticky, alebo ručne pomocou klasickej pumpovacej násady (tento spôsob pritom je v porovnaní s nožnicovým ručným mechanizmom menej náročný a tiež podstatne rýchlejší).

Oproti mechanickým zdvihákom sú ťažšie, väčšie a tiež drahšie. Bývajú tak výbavou garáže.

Pneumatické hevery

Tento typ heveru je menej častý a uvidíte ho skôr v garážach hasičských zborov. K svojmu fungovaniu využívajú tlak vzduchu, preto sa im tiež často hovorí vzduchové hevery/zdviháky. Súčasťou zdvíhacieho mechanizmu tak býva buď kompresor, alebo pumpa. Pre tieto hevery platí vyššia obstarávacia cena, veľkosť, ale aj hmotnosť a sú to hevery, ktoré často mávajú pojazd.

Nožnicové hevery

Nožnicové hevery patria medzi (predtým) najčastejšie používaný typ. V dnešnej dobe ho však prekonáva zdvihák typu hydrauliky. Tieto hevery sú aj dodnes najčastejšie videné v povinnej výbave auta na výmenu pneumatík a sú obľúbené pre svoju skladnosť a nízku obstarávaciu cenu. Tieto zdviháky sú najčastejšie poháňané ručne.

Hrebeňové hevery

Klincové hevery sú tiež manuálny typ ako pri mechanických a nožnicových heveroch, avšak mechanizmus pozostáva z kolmej ozubenej osi. Otáčaním kľukou (alebo pomocou páky) je bremeno posúvané po jednotlivých zuboch nahor. Samozrejme nechýba ani brzda, ktorá je dôležitou súčasťou celého mechanizmu a umožňuje zaistiť bremeno v určitej výške.

Pákové hevery

Pákové hevery, ako už vyplýva z názvu, funguje pomocou dlhej páky a svoje uplatnenie nájde najčastejšie v lesnom priemysle.

Stĺpové hevery

Tieto zdviháky videl určite už každý. Nachádza sa najčastejšie v dielňach a auto opravovniach a delí sa na:

 • Jednostĺpové
 • Dvojstĺpové
 • Štvorstĺpové
 • Prejazdové zdviháky
 • Bezprejazdové zdviháky

Toto sú všetky mená, pod ktorými je možné stĺpové hevery nájsť. Neodmysliteľne sa k nim viaže vysoká obstarávacia cena. Jednostĺpové zdviháky sú lacnejšie a zaberú menej miesta, zatiaľ čo štvorstĺpové sú mnohonásobne drahšie a zaberú Vám najskôr celú dielňu, ale za to dokážu zdvihnúť aj obrovské a ťažké autá.

Rozdelenie heverov na auto podľa účelu použitia

Rozdelenie podľa účelu použitia bude jedno z prvých rozhodnutí, ktoré budete musieť urobiť. Rozdeľujeme ich bez žiadnej vedy do dvoch základných kategórií a to na:

 • Domáce
 • Profesionálny

Zdviháky na domáce použitie

Pokiaľ ste majiteľom auta, mali by ste mať rozhodne aspoň nožnicový hever, ktorý stojí pár kôstok a navyše je povinnou výbavou auta. Tento hever nemožno postrádať napríklad pri výmene pneumatík v prípade náhleho deficitu. Domáce modely heverov sú všeobecne oveľa skladnejšie, lacnejšie a lepšie ovládateľné. Do tejto kategórie patria najmä klasické nožnicové alebo menšie hydraulické zdviháky. Dôležitou súčasťou sú aj tzv. podpery, o ktorých sa zmienime v nasledujúcich kapitolách.

 • Nižšia obstarávacia cena
 • Jednoduchá manipulácia
 • Nižšia hmotnosť a rozmery
 • Nižší zdvih
 • Horšia odolnosť
 • Menšia nosnosť

Zdviháky pre profesionálov

Zdviháky pre profesionálov sú na prvý pohľad rozoznateľné od tých klasických domácich. Bývajú oveľa väčšie, drahšie a robustnejšie oproti domácim, kvôli svojej vyššej nosnosti. Medzi minimálne požiadavky na zdviháky pre pneuservisy patrí zdvih minimálne 1 meter a nosnosť aspoň 3 tony, pre autoservisy je potom minimom zdvih okolo 1,8 metra a nosnosť asi 4 tony.

 • výrazne lepšia odolnosť
 • širšie možnosti využitia
 • vyššia nosnosť
 • vyšší zdvih
 • vyššia hmotnosť a rozmery
 • vyššia obstarávacia cena

Parametre pre výber heveru na auto

Nosnosť heveru

Veľmi dôležitým kritériom je nosnosť, na ktorú si treba dávať veľký pozor, nech už si chcete zaobstarať akýkoľvek z predchádzajúcich typov. Najlacnejšie hevery začínajú na 450 kilogramoch, ale s tými sa len zriedka kedy stretnete. Najčastejšia nosnosť je teda 2 tony, avšak tie najlepšie zdviháky, dokážu zdvihnúť aj viac ako 10 ton. Všeobecne sa odporúča vždy kupovať hever s rezervou v hmotnosti a to najlepšie o 0,5 tony. Keby ste túto požiadavku nesplnili, hrozí vám úplná nefunkčnosť heveru, alebo zlyhanie, čo môže mať až katastrofálne následky.

Zdvih heveru

Zdvih je parameter, ktorý znamená najnižšiu a najvyššiu mieru do ktorej je zdvihák schopný auto postaviť. Tento parameter sa udáva v milimetroch a nemal by byť menší ako podvozok vášho automobilu, pretože takýto hever vám bude skrátka k ničomu. Minimálna výška by teda mala byť aspoň o 200 milimetrov vyššia ako váš podvozok.

Hmotnosť heveru

Čo sa týka hmotnosti, je dôležité vedieť, či hever necháte na svojom mieste a nebudete ho presúvať, alebo či ho mienite prevážať. Čo sa týka výbavy auta a heverov na výmenu pneumatík na cestách, je rozhodne vhodný zdvihák s hmotnosťou okolo 2-5 kg. Hydraulický zdvihák na auto môže vážiť aj viac ako 15 kg. Záleží na zvážení každého, či dokáže s takto hmotným heverom bez väčších problémov manipulovať aj vo veľmi rizikových priestoroch krajnice.

Podpery heveru

Pri výbere heveru nejde zabudnúť ani na podpery, ktoré tvoria dôležitú súčasť procesu.

Hever na auto: Príslušenstvo

Čo sa týka príslušenstva, veľa toho nie je. Najlepšie je používať hever s podperami, ktoré upevňujú hever a zabraňujú tak vzniku nebezpečných zlyhaní. V niektorých prípadoch je možné podpery zakúpiť už s heverom. Samotné podpery stoja okolo 40 €.

Cena heveru na auto

V tejto kapitole si povieme niečo málo o cenách, ktoré si ako vždy rozdelíme do troch cenových kategórií a ukážeme si, čo od akej možno očakávať.

Cena heveru do 40 € s DPH

Tie najlacnejšie hevery na auto je možné zaobstarať už za cenu okolo 16 € s DPH, avšak jedná sa predovšetkým o hevery typu nožnice. Vo veľmi výnimočných prípadoch môže ísť o malé hydraulické hevery. Keď sa posunieme do rozmedzia od 20 € do 40 €, uvidíme tu produkty ako napríklad základné a jednoduché podpery.

Cena heveru od 40 € do 120 € s DPH

V tejto kategórii už nájdete veľké množstvo domácich heverov. Najčastejšie tu narazíme na zdviháky nožnicové a hydraulické, ktoré môžu byť obohatené o pojazd. Čo sa týka nosnosti, môžeme tu naraziť na hranicu až 2,5 tony.

Cena heveru od 120 € do 400 € s DPH

Tu sa stretnete už s profesionálnymi, alebo špeciálnymi hevermi. Tieto hevery sú skôr do dielní a je možné si vybrať z nepreberného množstva typov a variantov, ktoré trh za cenu do 400 € ponúka.

Cena heveru nad 400 € s DPH

Tieto hevery sú z väčšiny len hydraulické a pneumatické a označujú sa ako profesionálne. Tieto hevery majú nosnosť až 10 ton a okrem zdvíhania automobilov nájdu aj iné mnohé uplatnenia.

Top značky heverov na auto

V tejto kapitole si predstavíme najznámejšie a najlepšie značky na výrobu heverov a príslušenstva k nim. D8le sa zameriame aj na TOP PRODUKTY.

Hevery na auto Compass

Compass patrí medzi obľúbené značky pre svoju spoľahlivosť a taktiež dostupné ceny. Tento výrobca vyrába nožnicové, ale aj hydraulické zariadenia.

Hevery na auto Geko

Geko je firma, ktorá má jeden z najširších výberov, a to ako druhov, tak aj cenových relácií.

Hevery na auto Mar-Pol

Mar-Pol nie je iba výrobcom heverov, ale aj rôzneho náradia. Vyrába skôr základné druhy zdvihákov, avšak veľmi obľúbené a kvalitné.

Hevery na auto Verda

Výrobca Verda môže svoje produkty ponúknuť už náročnejším používateľom, pretože vyrába viac druhu zdviháka s nosnosťou až 3 tony.

Hevery na auto Yato

Táto značka sa tiež vyznačuje hevermi na domáce využitie as nosnosťou sa dostanú až na hranu 2 ton. Výber je veľmi široký a ceny pritom zostávajú v prijateľnej hladine.

Top hevery na auto – popis najlepších heverov na auto

Geko Pojazdný hydraulický zdvihák nízkoprofilový 2,5 t

Pojazdný hydraulický zdvihák od značky Geko je výrazný svojou pevnosťou a nízkou konštrukciou, čo naznačuje, že sa najlepšie hodí na autá s maximálne zníženým podvozkom, ako sú napríklad autá závodné, alebo tuningové. Nosnosť tohto zdviháka je až 2,5 tony.

Verda Hydraulický nízkoprofilový zdvihák s pojazdom 2,5 t

Hydraulický zdvihák VERDA 2.5t model: MF77107 HYDRAULICKÝ ZDVIHÁK LOW-LIFT 2,5T MODEL: MF77107 Vysoko kvalitný hydraulický zdvihák s nízkym profilom ZABA typu 2. 5t. Tento zdvihák má aj svoje podpery, ktoré sú výrazné a mohutné. Nastavenie výšky je možné korigovať až o 10 stupňov.

Sixtol Pojazdný hydraulický zdvihák nízkoprofilový SX Jack 2,5 t

Tento pojazdný zdvihák značky Sixtol je vhodný aj k zníženým podvozkom. Tento zdvihák sa skôr značí ako profesionálny, pretože najlepšie využitie nájde v automobilovom priemysle a nie doma v garáži.

Heyner Hever nožnicový 2 t

Tento hever, ako už vyplýva z názvu je nožnicový a má nosnosť 2 tony. Jeho zdvih je 85 mm – 442 mm, takže si nájde svoje miesto v širokej škále zákazníkov. Jedná sa o produkt, ktorý je vodný napríklad na prezúvanie kolies.

Compass Hever hydraulický pojazdný 2 t

Tento hever na auto od značky Compass je hydraulický zdvihák s pojazdom a nosnosťou 2 tony. Zdvih má tento hever od 342 mm a je vhodný do dielne, či garáže. Tento hever má výrazne robustnú konštrukciu.

Hevery na auto: Pár slov o heveroch na auto na záver

Prečítali ste si článok o výbere nového heveru na auto. Dúfame, že vám náš tím z Rebríčkátor s touto úlohou pomohol a vy si vyberiete kvalitný hever na auto, ktorý vám bude slúžiť po mnoho rokov bez jediného problému.

Pozrite sa do tabuľky na začiatku článku a prekliknite sa na porovnanie cien. To vás presmeruje na porovnávací portál Heureka, kde si môžete prečítať recenzie zákazníkov, užívateľov, odborné recenzie a porovnať si ceny heverov na auto v rôznych obchodoch. Dozviete sa tam, ktorý hever na auto je kde skladom a za akú najlacnejšiu cenu ho je možné zakúpiť v rôznych obchodoch.