Menu Zavrieť

Skladacie bicykle

Skladací bicykel

Cyklistika je jedným z najlepších zážitkov, napríklad počas prázdnin. Vtedy sme v pohybe, spaľujeme zbytočné kalórie a zároveň sa staráme o svoje zdravie, obdivujeme krásnu scenériu a pohybujeme sa rýchlejšie ako pešo.

Skladacie bicykle sú ideálnym riešením pre tých, ktorí majú menšie auto alebo nechcú montovať strešný nosič len na víkendový výlet mimo mesta. Ako už názov napovedá, takýto skladací bicykel možno rýchlo zložiť, zbaliť do nosiča spolu so všetkými potrebnými vecami a oblečením a rýchlo vyraziť napríklad na spontánny výlet s priateľmi.

Kedysi staromódne skladacie bicykle sú teraz opäť populárne. Mnohí ľudia vyhľadávajú skladacie bicykle nielen preto, že sa im páčia. Iní majú doma málo miesta na uloženie štandardného neskladacieho bicykla. Ak máte záujem o kúpu, na čo by ste si mali dať pozor? V tomto článku sa pozrieme na dôležité parametre, ktoré je potrebné poznať pred kúpou nového skladacieho bicykla.

Skladacie bicykle: Porovnanie TOP 10 najlepších skladacích bicyklov podľa recenzií zákazníkov

Tu nájdete náš výber najlepších skladacích bicyklov. Vybrali sme ich na základe analýzy používateľských recenzií na Heureke a v najväčších slovenských e-shopoch, ktoré predávajú skladacie bicykle. Vďaka tomu sme pre vás vybrali TOP 10 skladacích bicyklov. Tieto produkty sme potom zoradili do tejto tabuľky, ktorú môžete zoradiť podľa požadovaných parametrov. Ak vás napríklad zaujíma najnižšia cena, môžete si zoradiť najlepšie skladacie bicykle podľa najnižšej ceny.

NázovVzhľadHmotnosť (kg)Počet prevodovNosnosť (kg)Orientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Liberty Hyperion 2021Skladací bicykel Liberty Hyperion 202112,8390370Zobraziť v obchodoch
Tern Vektron D8 2018Skladací bicykel Tern Vektron D8 201812,81 x 91051209Zobraziť v obchodoch
Kenzel Camping Ceremony 2022Skladací bicykel Kenzel Camping Ceremony 202214,61 x 1229Zobraziť v obchodoch
Liberty Pegas 2022Skladací bicykel Liberty Pegas 202213,43427,6Zobraziť v obchodoch
Liberty Phoenix 2022Skladací bicykel Liberty Phoenix 202213,21408Zobraziť v obchodoch
Kenzel Camping Classic 2022Skladací bicykel Kenzel Camping Classic 202215,33316Zobraziť v obchodoch
Kenzel Sit N´Go 2020Skladací bicykel Kenzel Sit N´Go 202016199Zobraziť v obchodoch
Liberty Hyperion 2022Skladací bicykel Liberty Hyperion 20223479,96Zobraziť v obchodoch
Liberty Hyperion Nexus 2022Skladací bicykel Liberty Hyperion Nexus 202213,47530Zobraziť v obchodoch
Liberty Pegas Nexus 2022Skladací bicykel Liberty Pegas Nexus 202213,47530Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaní na porovnávaciu stránku Heureka. Na Heureke si môžete porovnať ceny z rôznych obchodov a prečítať si recenzie na konkrétny skladací bicykel od zákazníkov, ktorí už majú s týmto produktom viac skúseností.

Ako si vybrať najlepší skladací bicykel?

Jar a leto sú najpríjemnejšie ročné obdobia. Počasie nás nabáda k väčšej fyzickej aktivite a mnohí ľudia uvažujú o výmene auta za ľahký skladací bicykel. Je tu však problém, ako preniesť vozidlo po schodoch do domu alebo do práce. Čo ak začne náhle pršať? Ako vziať rodinu na výlet na bicykli, keď nemáme špeciálny veľký nosič na bicykle? Skvelým riešením môže byť skladací mestský bicykel alebo skladací horský bicykel. Zdá sa, že vozidlá tohto typu sa už dávno nepoužívajú.

Ukázalo sa, že opak je pravdou a že skladacie bicykle, obľúbené v 90. rokoch, sa vracajú na scénu. Výrobcovia bicyklov neprestali vyrábať skladacie bicykle a navyše robia všetko pre to, aby boli tieto zariadenia čo najlepšie a najpohodlnejšie. V tejto príručke o tom, ako si vybrať skladací bicykel, chceme predstaviť vlastnosti a parametre dobrého modelu skladacieho bicykla. Poradíme vám, na čo si dať pozor pri kúpe. Zodpovieme vám dôležitú otázku, aký skladací bicykel si vybrať? Samozrejme, že sa tu pozrieme aj na ceny skladacích bicyklov, ako aj na ďalší tovar, ku ktorému vám prinášame návody s názvom Ako si vybrať.

Výhody – prečo si kúpiť skladačku?

Prečo sa toľko ľudí vracia k skladacím bicyklom? Predovšetkým sú tieto modely veľmi praktické. Sú určené najmä pre ľudí, ktorí sa pohybujú vo veľkých mestách. Ak hľadáte niečo, čo sa dá ľahko prenášať, a chcete bez problémov prekonať veľký úsek v autobuse alebo električke, potom je pre vás vhodný skladací bicykel. Ako už názov napovedá, takéto bicykle sa dajú rýchlo a ľahko zložiť.

Sú preto vhodné, ak potrebujete niekam rýchlo ísť, rozložiť ich a ísť. Najlepšie skladacie bicykle tiež nezaberajú veľa miesta, čo je skvelé, ak potrebujete nastúpiť napríklad do mestského autobusu. Sú tiež ideálne, ak chcete zorganizovať výlet mimo mesta a nemôžete naložiť veľký klasický bicykel do auta. Svoj skladací bicykel si môžete vziať so sebou napríklad do výťahu alebo do obľúbenej kaviarne a nemusíte sa starať o to, či ste bicykel upevnili a či je bezpečný. Vždy ho budete mať na očiach.

Parametre skladacieho bicykla

Hmotnosť a nosnosť skladacieho bicykla

V popisoch výrobcov skladacích bicyklov sa uvádza, že hmotnosť bicyklov je 8 až 15 kg. Všetko závisí od materiálu, z ktorého je skladací bicykel vyrobený, t. j. či ide o hliník, oceľ alebo prípadne zmes iných materiálov. Hliník je najľahší a ak hľadáte bicykel, ktorý sa ľahko prenáša, je to najlepšia voľba. Vyberte si model, ktorý môžete ľahko prenášať. Je však dôležité mať na pamäti, že skladacie bicykle majú určité hmotnostné limity.

Prevažnú väčšinu modelov, najmä tých najľahších, nemôžu používať osoby s hmotnosťou vyššou ako 100 kg. Preto sa oplatí overiť, aké zaťaženie model, o ktorý máte záujem, vydrží. Môžete si kúpiť skladacie trojkolky pre osoby so zdravotným postihnutím a elektrické skladacie bicykle pre tých, ktorí nechcú vynaložiť veľa úsilia na jazdu.

Rozmery

Rozložený 26-palcový skladací bicykel má zvyčajne rozmery 150 cm x 111 cm x 59 cm, zložený 80 cm x 66 cm x 47 cm. Toto sú rozmery pre cyklistu vysokého približne 185 cm. Samozrejme, na trhu nájdete aj väčšie a menšie skladacie bicykle. Kolesá majú zvyčajne priemer 20 palcov. Skladací bicykel nesmie byť príliš veľký.

Skladanie – ktorý skladací bicykel je najlepší?

Pri skladaní a rozkladaní bicykla je tak dôležité, že príliš zložitý systém urobí zo zdanlivo ľahko rozložiteľného vozidla skladačku, s ktorou si nevieme rady. Preto sa oplatí pozrieť sa na mechanizmus skladania. Ak má bicykel reťaz, je ťažšie ho zložiť ako bicykel s ozubeným remeňom. Je tiež dôležité, aby boli uzamykacie zariadenia, ktoré uzamykajú komponenty, pevné. Tým sa zabráni náhodnému rozpojeniu častí bicykla počas jazdy.

Príslušenstvo

Je veľmi dôležité, aby bol skladací bicykel nielen pohodlný, ale aj funkčný. Preto by ste mali venovať pozornosť príslušenstvu, teda pohodlnému sedlu. Zle zvolená nás môže odradiť od každodennej jazdy na bicykli. Je dobré, ak má skladací bicykel dobré brzdy, zvonček a osvetlenie. Niektoré modely majú prevody, takže si môžete nastaviť stupeň odporu podľa svojich potrieb alebo sklonu cesty.

Dizajn

Dôležitý je aj vzhľad skladačky. Na trhu sú k dispozícii rôzne zaujímavé modely a niektorí výrobcovia nám dávajú možnosť vybrať si farbu a ďalšie dekoratívne prvky, ktoré mu dodávajú osobitý charakter.

Možnosti nastavenia skladacích bicyklov

Stojí za to skontrolovať, či sa dá bicykel nastaviť. To sa týka výšky sedla a riadidiel. Je to veľmi dôležité, pretože zle nastavené zariadenie je nepraktické a jazda na ňom môže viesť k bolestiam chrbta. Okrem toho môže nastaviteľný bicykel používať viac ako jeden člen domácnosti.

Príslušenstvo pre skladací bicykel

Keď tieto kolieska skladáme, musíme ich v niečom prenášať. Na internete a v dobrých športových obchodoch nájdeme skladacie kufre na bicykle. Ich ceny sa pohybujú od 500 Kč do 900 Kč vrátane DPH. Veľmi často sa takýto kryt pridáva na bicykel. Môžete si tiež kúpiť špeciálny batoh na skladací bicykel. Niekedy je súčasťou balenia aj špeciálne bezpečnostné zariadenie, vďaka ktorému môžeme bicykel pripevniť k nosiču a zabezpečiť ho pred zlodejmi.

Skladací bicykel a cena: Koľko peňazí by ste mali investovať do nového skladacieho bicykla?

Cena skladacieho bicykla závisí od značky, materiálov použitých pri jeho výrobe, systému skladania a rozkladania a od príslušenstva, ktoré sa k výrobku dodáva. Ak sa rozhodnete pre najlacnejší a najjednoduchší skladací bicykel, zaplatíte približne do 80 EUR vrátane DPH.

Zároveň na trhu nájdete aj modely, ktoré stoja niekoľko stoviek eur. Medzi tieto modely budú patriť skladacie elektrobicykle od českých aj zahraničných výrobcov. Je dobré pozrieť si ponuku skladacích bicyklov napríklad na stránke na porovnanie produktov Heureka. sk.

Nie je pochýb o tom, že skladacie bicykle sú veľmi praktické, majú solídnu výbavu a môžu úspešne nahradiť bežný bicykel.

Ako zložiť skladací bicykel?

Ak už viete, ktorý skladací bicykel odporúčame na jazdu v meste a mimo neho je pre vás najlepší, pozrite si tiež, ako ho správne zostaviť. Zozbierali sme užitočné informácie o tom, ako zostaviť sedlo, riadidlá a ďalšie kľúčové komponenty tohto typu vozidla. Montáž bicykla nemusí byť zložitá.

Ako zložím rám a riadidlá?

Pri skladaní bicykla začnite nastavením rámu a riadidiel do správnej polohy a ich zaistením. Určite to zvládnete aj sami bez náradia. Pri skladacích modeloch je rám vyrobený z jednej hrubej rúrky, na ktorej je umiestnený záves. Po uvoľnení musíme bicykel rozložiť tak, aby rýchloupínací zámok prechádzal oboma časťami. Po uistení sa, že je blokovacie zariadenie v správnej polohe, jednoducho zatvorte západku, t. j. zatlačte páčku proti rámu.

Ak chcete umiestniť riadidlá, mali by sme zasunúť západku a potom ju zaistiť stlačením páčky proti rámu. Na zabezpečenie zámku riadidiel sa odporúča umiestniť naň špeciálnu plastovú sponu.

Inštalácia svetiel

Väčšina skladacích bicyklov je vybavená svetlami – prednými aj zadnými. Ak si kúpite model, v ktorom nie sú namontované z výroby, môžete si ich ľahko namontovať sami. Predné svetlo musí byť umiestnené v strede riadidiel alebo tesne pod nimi. Na jeho montáž budete potrebovať sponu s klipom, ktorú je potrebné pevne stlačiť. Zvyčajne sa nemusí skrutkovať skrutkovačom. Zadné svetlo by malo byť pripevnené k sedlovke pomocou gumičky.

Poloha sedla

Sedlo sa dá nastaviť do správnej výšky, aby bola jazda na bicykli pohodlnejšia. Na jeho nastavenie budete potrebovať skrutkovač, pretože musíte odskrutkovať skrutku, ktorá upevňuje sedlovku k sedlu. Po nastavení sedlovky do správnej výšky je potrebné skrutku opäť utiahnuť, aby sa sedlo počas jazdy nekývalo do strán.

Ako nastaviť sedlovku, aby ste sa vyhli nadmernému nakláňaniu na bicykli a tým aj bolesti chrbta? Jedným z najobľúbenejších spôsobov kontroly správnej výšky sedla je metóda päty. Ak je vaša noha pri stlačení pedálu v kolene rovná, znamená to, že predstavec je správne umiestnený. Skúsení cyklisti však tvrdia, že táto metóda nefunguje veľmi dobre, pretože na bicykli nejazdíte v polohe s úplne rovnými nohami. Najlepšie je teda zmerať výšku od rozkroku po zem a vypočítať 88,3 % tejto hodnoty. Tento výsledok predstavuje vzdialenosť, ktorá by mala deliť hornú časť sedla a os, ku ktorej sú pripevnené pedále.

Demontáž skladacieho kolesa

Jednou z najväčších výhod skladacieho bicykla je, že ho môžete voľne skladovať aj v malom byte bez toho, aby ste sa museli obávať obmedzenia dostupného priestoru. Okrem toho môžete so skladacím bicyklom cestovať verejnou dopravou bez obáv, že sa ostatní cestujúci budú sťažovať na nedostatok miesta.

Rozloženie skladacieho modelu je veľmi jednoduché a trvá len niekoľko minút. Ak chcete riadidlá spustiť, uvoľnite zámok na predstavci. Spustenie sedla je podobné, hoci v prípade skrutkového zámku budete potrebovať imbusový kľúč. Ak chceme rám spustiť, musíme otočiť pákou na závese a odskrutkovať poistnú maticu. Dávajte pozor, aby ste nepoškodili uzamykací mechanizmus, pretože jeho oprava zvyčajne zahŕňa zvarenie dvoch častí rámu. Potom už nie je možné koleso sklopiť.

Skladacie bicykle: Niekoľko slov o skladacích bicykloch na záver

Prečítali ste si článok o výbere skladacieho bicykla. Dúfame, že vám náš tím na Rebríčkátor.sk s touto úlohou pomohol a že si vyberiete kvalitný skladací bicykel, na ktorom najazdíte veľa kilometrov bez nehody a ktorý vám vydrží dlhé roky bez jedinej poruchy.

Pozrite si tabuľku na začiatku článku a kliknite na porovnanie cien. To vás presmeruje na porovnávací portál Heureka, kde si môžete prečítať recenzie zákazníkov, používateľské recenzie, odborné recenzie a porovnať ceny skladacích bicyklov v rôznych obchodoch. Tam môžete zistiť, ktorý skladací bicykel je kde na sklade a za akú najlacnejšiu cenu ho môžete kúpiť v rôznych obchodoch.