Menu Zavrieť

Lapače hmyzu

Lapač hmyzu

Hmyz nemá rád asi nikto, zvlášť, keď vám ruší pokojný večer s rodinou, či letné športové aktivity na záhrade. Preto tu existujú lapače hmyzu, ktoré nevadivým a mnohokrát aj ekologickým spôsobom ničí rušiče idylky.

V dnešnom článku sa teda zoznámime s najlepšími lapačmi hmyzu. Zameriame sa na konkrétne druhy aj parametre, ktoré je dobré poznať pred samostatným výberom. Ďalej sa zameriame aj na klasické cenové relácie aj na top produkty a značky.

Lapače hmyzu: Rebríček TOP 10 najlepších lapačov hmyzu podľa recenzií zákazníkov

Tu nájdete náš výber najlepších lapačov hmyzu. Tie sme vybrali analýzou užívateľských recenzií na portáli Heureka a najväčších slovenských e-shopoch, ktoré lapače hmyzu predávajú. Vďaka tomu sme pre vás vybrali TOP 10 lapačov hmyzu. Tieto produkty sme následne zoradili do tejto tabuľky, ktorú si môžete zoradiť podľa vami preferovaných parametrov. Ak vás napríklad zaujíma čo najnižšia cena, je možné si najlepšie lapače hmyzu zoradiť podľa najnižšej ceny.

NázovVzhľadOrientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Duramaxx Mosquito Buster 4000Lapač hmyzu Duramaxx Mosquito Buster 400026,9Zobraziť v obchodoch
Thermacell Backpacker odpudzovač komárov plynovýLapač hmyzu Thermacell Backpacker odpudzovač komárov plynový47,61Zobraziť v obchodoch
Duramaxx Mosquito Buster 6000Lapač hmyzu Duramaxx Mosquito Buster 600034,9Zobraziť v obchodoch
Duramaxx Ex LanternLapač hmyzu Duramaxx Ex Lantern44,9Zobraziť v obchodoch
HomeLife Solárny lapač hmyzu Klw 006ALapač hmyzu HomeLife Solárny lapač hmyzu Klw 006A8,99Zobraziť v obchodoch
G21 GTS-30Lapač hmyzu G21 GTS-3090,9Zobraziť v obchodoch
CAMRY CR 7935 UV lapač hmyzu 2v1Lapač hmyzu CAMRY CR 7935 UV lapač hmyzu 2v110,8Zobraziť v obchodoch
Rossignol Lapač hmyzu Kileo 51441Lapač hmyzu Rossignol Lapač hmyzu Kileo 51441299Zobraziť v obchodoch
Nedis Lapač hmyzu INKI110CBK6Lapač hmyzu Nedis Lapač hmyzu INKI110CBK611,2Zobraziť v obchodoch
ARDES S07Lapač hmyzu ARDES S0715,3Zobraziť v obchodoch
Po vašom kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ vás presmerujeme na porovnávací web Heureka. Na Heureke si môžete porovnať ceny rôznych obchodov a prečítať si hodnotenie lapačov hmyzu od zákazníkov, ktorí s týmto produktom už majú skúsenosti.

Ako vybrať lapač hmyzu?

Umiestnenie lapača

Je dôležité vybrať vhodné miesto, pretože umiestnenie lapača má zásadný vplyv na jeho účinnosť.

Lapač vylučuje prúd oxidu uhličitého obohateného o ACTIVIX podobajúci sa zloženiu látok, ktoré vyhľadávajú komáre, keď hľadajú hostiteľa. Hmyz letí proti smeru prúdenia. Smer prúdu CO2 závisí od smeru vetra, takže zariadenie je nutné umiestniť tak, aby tieto lákavé látky boli unášané správnym smerom (po vetre).

Samičky komárov, ktoré vyhľadávajú hostiteľa, sa zároveň živia aj nektárom z kvetov a ovocnou šťavou. Obvykle sa zdržujú v tieni, v blízkosti kvetín, stromov, kríkov a iných porastov alebo v blízkosti plôch so stojatou vodou.

Najvhodnejšia je vzdialenosť 6 – 12 metrov od miesta, kde sa zdržiavajú ľudia, v blízkosti kríkov alebo stromov (ale nie priamo medzi nimi) alebo v blízkosti vodných plôch (s výnimkou bazénov).

Zvoľte také umiestnenie, aby oxid uhličitý prúdil smerom k miestu s najvyššou koncentráciou komárov. Tým bude zaručené, že sa komáre dostanú do tohto lákavého prúdu a poletí k lapaču skôr, ako zaregistrujú prítomnosť ľudí.

Pasca je najefektívnejšia, pokiaľ je jej horná časť umiestnená vo výške 90 – 150 cm nad zemou.

Druhy lapačov na hmyz

Odpudzovač

Úlohou odpudzovača nie je hmyz usmrtiť, ale odlákať. Ide predovšetkým o rôzne repelenty alebo veľmi známe odpudzovače, ktoré sa umiestňujú do zásuvky. Okrem nich však môžete kúpiť odpudzovače v podobe náramkov či rôznych príveskov, ktoré sa nosia priamo na tele. Ich účinnosť je v závislosti od ceny a typu rôzne obmedzená. A v poslednom rade sa môžete chrániť klasickými repelentmi.

Odparovacia

Medzi najobľúbenejšie nástroje na boj s ťažkým a bodavým hmyzom patria tzv. odparovače. Ide o cenovo veľmi dostupnú pomôcku, ktorú stačí zapojiť do zásuvky. Odparovač je vybavený nádobkou, z ktorej sa pôsobením tepla odparuje pre hmyz toxická tekutina. Kvalitnejší odparovač dokáže zaobstarať celú bežne veľkú miestnosť a zbaviť ju otravného hmyzu.

Výhodou sú minimálne rozmery aj obstarávacia cena, ktorá obvykle príliš neprekračuje sto korún. Náplň pritom môže vydržať aj celú sezónu (v závislosti na intenzite užívania). Ďalšou výhodou je relatívne dobrá účinnosť pri interiérovom použití.

A nevýhody? Predovšetkým práve samotný princíp fungovania, ktorý rozhodne nie je šetrný ani ekologický. Využíva sa chemický hubicý roztok a ten je uvoľňovaný do ovzdušia miestnosti. Hoci by nemal byť pre ľudí priam škodlivý, rozhodne to nie je niečo, čo by ste chceli v uzavretom priestore dlhodobo dýchať. Už vôbec nemožno použitie zodpovedne odporučiť v miestnostiach, kde prebývajú, alebo dokonca spia, malé deti alebo menšie domáce zvieratá.

Ultrazvukový

Ultrazvukové odpudzovače hmyzu fungujú veľmi podobne ako tie odparovacie. Len miesto vyparovania chemickej látky vysielajú zvuk s veľmi vysokou frekvenciou , ktorý ľudia vôbec nepočujú. Pre hmyz je ale veľmi nepríjemný. Bohužiaľ niekedy zvolená frekvencia nezaberá na všetky druhy hmyzu a všeobecne nie vždy ultrazvukový odpudzovač hmyzu dobre funguje.

Ďalšie varianty

Odpudzovače sa neumiestňujú iba v bytoch alebo na určitom mieste. Ich úlohou je vám poskytnúť potrebnú ochranu, nech sa vydáte kamkoľvek.

Medzi obľúbené patria rôzne náramky, ktorých účinnosť sa pohybuje niekoľko dní a týždňov a sú ideálne pre dlhodobý pobyt v prírode, či už detský tábor alebo kempovanie. A zabudnúť nesmieme ani na bežných repelentov. Aj tie sa svojou účinnosťou značne líšia a nemusia pôsobiť vždy na všetok hmyz.

Lapač

Lapač je typ vhodný pre vonkajšie aj vnútorné použitie, ktorý vás zbaví všetkého hmyzu. Práve to však môže byť problém, pretože v bezpečí pred ním nie sú ani včely alebo čmeliaky. Ak však patríte medzi tých, ktorí trpia alergiou na hmyzie bodnutie, môže byť pre vás lapač vhodnejším variantom.

Výhodou lapačov je aj skutočnosť, že neobsahujú nebezpečné chemikálie, ktoré môžu byť vypúšťané do vzduchu, a bez obáv ich môžete používať v uzavretých miestnostiach. Nemusíte sa báť ani hluku alebo dymu, lapače vás zbavia bežného hmyzu, ale aj malých mušiek, molí a rôznych chrobákov.

Nech už zvolíte akýkoľvek typ, nemusíte sa báť žiadnej náročnej údržby. V prvých dvoch prípadoch je možné hmyz jednoducho vysypať, pri treťom type budete podľa potreby meniť lepiacu pásku. Životnosť žiarivky sa pohybuje rádovo niekoľko tisíc hodín a spotreba je u lapačov minimálna.

Mriežkový lapač

Láka hmyz pomocou UV-A svetla , likviduje ho však ihneď – a to pomocou mriežky s elektrickým napätím . Uhynutý hmyz padá na zbernú plochu. Opäť existujú nielen exteriérové, ale aj interiérové varianty. Výhodou oproti saciemu typu je okamžité hubenie . Účinnosť je opäť pomerne vysoká na rôznorodý hmyz. Nevýhodou môže byť zápach spáleného, uhynutého hmyzu, najmä pri interiérovom použití a nutnosť vynášať zbernú nádobu.

Sací lapač

Tiež hmyz láka na UV svetlo produkované vstavanou žiarivkou. Po prilákaní ho však nezabije, ale pomocou sacieho ventilátora vtiahne do zberného koša vybaveného sieťou, vďaka ktorej hmyz z koša nedokáže uniknúť. Hmyz po čase uhynie, tým sa zbavíte prípadného zápachu zo spálenia hmyzu, môžete však nejaký čas počuť bzučanie, ktoré z neho vychádza.

Lepiaci lapač

Taký lapač múch ste už určite videli niekde u babičky na chalupe. Klasické mucholapky sa ale už obvykle nepoužívajú a radšej sa vsádzajú na elektrické lepiace lapače hmyzu, ktoré umožňujú privábenie hmyzu svetlom. Následne sa hmyz prilepí na fóliu pokrytú silným lepidlom . Túto fóliu je potrebné pravidelne vymieňať, aby ste sa nemuseli pozerať na množstvo mŕtveho hmyzu a tiež preto, aby bola stále účinná.

Parametre lapačov hmyzu

Dosah lapača

Pri výbere vhodného lapača si premyslite, kam ho chcete umiestniť a aký by mal mať dosah. Pri väčšine lapačov je uvádzaný dosah vm 2 , čo by mala byť rozloha miestnosti, kam sa chystáte lapač umiestniť. Lapače hmyzu s vyšším dosahom sú samozrejme aj o niečo drahšie ako tie, ktoré stačí akurát tak do špajze. Lapače na von by tiež mali mať väčší dosah, pretože pri niektorých typoch lapačov sa vo voľnom prostredí dosah znižuje.

Hmotnosť lapača

Dôležitý parameter, pokiaľ chcete lapač zavesiť na strop alebo na stenu. Čím ťažšie bude, tým pevnejší musí byť záves

Výkon žiarivky

Tu je logické, že čím vyššia, tým lepšia. Avšak podpisuje sa to samozrejme na cene.

Prostredie

Lapače môžu byť určené do interiéru alebo aj do exteriéru.

Hlučnosť lapača hmyzu

UV lapače môžu vydávať určitý hluk. Pri sacích je to ventilátor a tiež prejavy hmyzu, než uhynie v zbernej nádobe, pri mriežkových praskaniach pri styku s hmyzom. Zaujímajte sa o hlučnosť. Do 30 dB ide o tiché zariadenie, ktoré nebude obťažovať. Tento faktor je dôležitý najmä napr. pri použití v spálni.

Lapač hmyzu a jeho cena

V tejto kapitole si ako vždy rozdelíme ceny do troch kategórií a prezradíme si, čo od akej sa dá čakať.

Lapač hmyzu s cenou do 20 € s DPH

Za menej ako 20 EUR bez problémov zaobstaráte väčšinu odpudzovačov komárov do zásuviek, mucholapky a špirály na hmyz. Lacné elektrické lapače hmyzu môžete tiež zohnať za túto cenu, ale nemožno u nich potom očakávať vysokú účinnosť a dosah.

Lapač hmyzu od 20 do 60 € s DPH

V tejto cenovej kategórii nájdete väčšinu elektrických lapačov hmyzu a taktiež ultrazvukové odpudzovače hmyzu pre menšie priestory a terasy. Pre väčšinu domácností bude produkt za túto cenu úplne dostačujúci.

Cena lapača hmyzu nad 60 € s DPH

Ak hľadáte naozaj výnimočne účinný a kvalitný lapač hmyzu, poobzerajte sa v tejto cenovej kategórii. Väčšinou narazíte na lapače hmyzu s veľkým dosahom, ktoré je možné použiť na záhradu, alebo do väčších skladov a firemných priestorov.

Často kladené otázky k lapačom hmyzu

Kam lapač umiestniť?

Lapač hmyzu umiestnite najlepšie do blízkosti miesta, ktorým sa hmyz do izby dostáva. Ideálna je výška aspoň 1 m nad zemou . Hoci by sa mohlo zdať ako dobrý nápad postaviť ho k blízkosti jedálenského stola, aby vás pri jedle hmyz neobťažoval, majte na pamäti, že žiarivka hmyz priťahuje a jeho výskyt v okolí prístroja je taký vysoký.

Ako dlho žiarivka vydrží?

Životnosť žiarivky závisí na jej kvalite a početnosti používania, avšak je odporúčané ju z dôvodu klesajúcej intenzity žiarenia vymeniť najneskôr do dvoch rokov . Všeobecne sa jej výdrž pohybuje rádovo niekoľko tisíc hodín.

Aká je spotreba lapačov

Spotreba lapačov je veľmi nízka a väčšinou sa pohybuje v jednotkách, maximálne desiatkach wattov. Ich prevádzka vás tak bude stáť desaťkorunáčky ročne.

Ako lapač čistiť?

Čistenie závisí od typu lapača. Najľahšie na čistenie sú lapače s elektrickou mriežkou, kde stačí iba vysypať tácku s uhynutým hmyzom.

Sacie lapače sú taktiež na čistenie nenáročné, pretože sací kôš po naplnení jednoducho vyčistíte.

Pri lepiacich lapačoch je potom nutné meniť fóliu, akonáhle by sa už hmyz nemal kam uchytiť. Frekvencia údržby závisí predovšetkým od počtu loveného hmyzu.

Fungujú lapače aj na osy?

Áno, väčšina lapačov si poradí aj s väčšími druhmi hmyzu, ako sú osy. Pokiaľ sú však práve ony tým hmyzom, ktorý vás obťažuje najviac, poobzerajte sa po lapači určenom priamo na osy. Ten ich vláka na návnadu a následne uväzní. Väčšina z nich je potom vytvorená aj tak, aby nevlákávala prospešné včely.

TOP 5 Lapačov hmyzu

Lapač hmyzu Nedis INKI110CBK16

Moskytov, múch, ôs, sršňov a iného lietajúceho hmyzu sa ľahko zbavíte pomocou kvalitného elektrického lapača hmyzu Nedis INKI110CBK16. Obsahuje len dve 8 W žiarovky UV- A , čiže je energeticky úsporný, a pritom nesmierne účinný. Prilákaný hmyz okamžite zahynie po kontakte s vnútornými mriežkami, ktoré sú pod vysokým napätím . Celý proces neobsahuje žiadne chemické látky, takže je ekologický a bezpečný pre ľudí aj životné prostredie. Súčasťou je vyberateľná a umývateľná zberná priehradka , ktorá sa ľahko čistí.

Lapač hmyzu G21 GS-16

Lapač hmyzu G21 GS-16 sa vyznačuje vysokou účinnosťou, bezpečnosťou a nízkou spotrebou. Lietajúci hmyz láka UV-A svetlo , elektrický prúd na vnútorných sieťach ho paralyzuje, a potom padá do veľkého zásobníka , kde zahynie. Nádobka je vyberateľná a ľahko sa čistí .

Lapač hmyzu G21 GT-40

Lapač hmyzu G21 GT-40 je vyrobený z vysoko kvalitnej hliníkovej zliatiny , ktorá sa ľahko čistí. Vďaka unikátnemu dizajnu je hmyz priťahovaný v 360° . Napätie na mriežke je 3 000 V, obsahuje dve 20 W žiarovky UV-A. Lapač obsahuje veľký vyberateľný zásobník.

Lapač hmyzu Sencor SIK 5000BK

Chcete sa zbaviť nepríjemného lietajúceho hmyzu na vašej chate, chalupe, verande či záhrade? Kúpte si praktický lapač hmyzu Sencor SIK 5000BK . Pýši sa prevádzkovým dosahom 30 m2 a jeho fungovanie je úplne ekologické. Lapač totiž neprodukuje žiadny dym a nepoužíva ani najrôznejšie chemické prostriedky. Zároveň disponuje bezpečnostnou ochrannou mriežkou a praktickým závesným krúžkom.

Lapač hmyzu Jata Mostrap MT8 čierny

Zabudnite na otravné komáre, ktoré vám znepríjemnia posedenie s priateľmi na terase alebo rodinný pobyt v stane. Táto vábnička vás účinne, ale pritom ekologicky zbaví komárov. Likvidáciou dospelých samíc zabraňuje vzniku ďalších vajec a rozšíreniu populácie komárov. Prístroj sa vyznačuje tichou prevádzkou, nízkou spotrebou energie a širokou plochou účinnosti. Vďaka odolnému prevedeniu je vábnička vhodná na vonkajšie použitie, ako sú terasy, verandy alebo stany. Na prilákanie komárov používa tento model kombináciu piatich podnetov, ktoré imitujú ľudské bytosti: dýchanie, potenie, oktenol , teplo a ultrafialové svetlo. Zásobník je možné ľahko vybrať a umyť, takže údržba vám zaberie len pár minút.

Najlepšie značky lapačov hmyzu

  • Biolit – Veľmi známa značka insekticídnych pomôcok a prípravkov. Ponúka aj zrejme najpredávanejšie odpudzovače hmyzu na báze odparovania.
  • Waldbeck – Tento výrobca hobby tovaru ponúka aj sortiment kvalitných a výkonných UV lapačov hmyzu. Cena je vyššia, ale kvalita zodpovedá.
  • G21 – Táto u nás známa a obľúbená značka sa môže pochváliť pekným riadkom elektrických lapačov. Prevažne ide o drahšie modely, ale naraziť môžete aj na dostupné kúsky do 500 Sk. Vynikajúci výber.
  • RC – Značka ponúka elektrické UV lapače, prevažne za veľmi nízke ceny, vhodné aj do interiéru a na nenáročné použitie.

Lapače hmyzu: Pár slov o lapačoch hmyzu na záver

Prečítali ste si článok o výbere lapača hmyzu . Dúfame, že vám náš tím z Rebríčkátor.sk s touto úlohou pomohol a vy si vyberiete kvalitný lapač hmyzu , ktorý bude efektívne účinkovať proti rôznym druhom hmyzu a hmyz vás tak už nebude vôbec otravovať.

Pozrite sa do tabuľky na začiatku článku a prekliknite sa na porovnanie cien. To vás presmeruje na porovnávací portál Heureka, kde si môžete prečítať recenzie zákazníkov, užívateľov, odborné recenzie a porovnať si ceny lapačov hmyzu v rôznych obchodoch. Dozviete sa tam, ktorý lapač hmyzu je kde skladom a za akú najlacnejšiu cenu ho je možné zakúpiť v rôznych obchodoch.